TERENSKA NASTAVA - GOSPODARSTVO NIZINSKIH KRAJEVA
Autor: Ines Petričević, 27. 5. 2011.

TKO? 4.c i 4.d razred Osnovne škole  „Mato Lovrak“ s učiteljicama Đurđom Trupinić i Ines Petričević

KADA? 23.svibnja 2011.

GDJE? Dragalić

U sklopu nastave prirode i društva posjetili smo Dragalić kako bismo se upoznali s gospodarstvom nizinskih krajeva. Posjetili smo ranč obitelji Trnka koja se bavi uzgojem konja. Ondje su nas srdačno dočekali članovi obitelji koji su nas upoznali sa svojim radom.

Obitelj Trnka bavi se uzgojem konja od 2003.g.. S uzgojem su započeli iz samo jednog razloga, a to je neizmjerna ljubav prema ovim životinjama. Danas posjeduju 25 konja hrvatskog hladnokrvnjaka. Na ranču smo vidjeli samo dio konja jer je veći dio na slobodnoj ispaši na polju Iva u Goricama. Svoje konje već godinama u proljeće puštaju na ispašu na Ivu, gdje ostaju do listopada, a za blagih zima i do prosinca. Željko i Nikica Trnka proveli su nas po imanju, pričali nam o konjima, odgovarali na sva postavljena pitanja i pomogli nam da se zbližimo s konjima.

Na ranču smo se mogli vratiti u prošlost vidjevši predmete koji su se nekada koristili ( stari plug, kravljača, itd.). Interijer kuće u kojoj su nas domaćini okrijepili uređen je u starom slavonskom stilu tako da smo mogli zamisliti kako su ljudi nekada živjeli. Uz kuću napravljen je i ribnjak.

Učenici su uživali u ovom danu i saznali su sve što ih zanima o konjima i mnogi od njih su zbog ljubavi koju su na njih prenijeli vlasnici ranča i sami poželjeli biti vlasnici jednog konja.

Nakon odlično provedenog vremena na ranču krenuli smo u razgledavanje poljoprivrednih površina kako bismo vidjeli koje poljoprivredne kulture ljudi uzgajaju u našim krajevima. Dočekao nas  je gospodin Zoran Bilačić koji se bavi uzgojem raznih poljoprivrednih kultura. Pokazao nam je polja soje, uljane repice, kukuruza, pšenice, ječma, voćnjake te o svakoj kulturi nešto ispričao. Na kraju nam je pokazao koje sve strojeve treba posjedovati poljoprivrednik kako bi uspješno obavljao sve poslove na polju.

Zahvaljujemo se obitelji Trnka na gostoprimstvu i što su nam omogućili da vidimo lijepu stranu seoskog gospodarstva u ovo teško vrijeme.

Zahvaljujemo se i gospodinu Zoranu Bilačiću koji nas je naučio da život i rad na polju nije nimalo lagan.