Nezaboravno pokladno vjenčanje
Autor: Irma Arbutina Đikić, 8. 3. 2019.

Četvrto po redu pokladno vjenčanje u organizaciji učitelja, učenika i roditelja PŠ Ljupina održano je, već tradicionalno, na pokladni utorak 5. ožujka 2019. Tradicija je to inspirirana igrom dječjih svatova  iz dječjeg romana Vlak u snijegu , a koju od 2010. sa svojom generacijom trećaša njeguje učiteljica Irma.

Pokladno vjenčanje, dobar provod i zabavu,  tri godine nestrpljivo iščekuju mještani, roditelji, bivši i sadašnji učenici ljupinske škole, a posebice učenici trećega razreda koji su inače i nositelji glavnih uloga.  Tako je bilo i s ovom generacijom učenika koja je često, tijekom priprema,  znala prepričavati sjećanja na prošlo pokladno vjenčanje održano 2016. godine kada su bili polaznici Male škole i posebni gosti pokladnih mladenaca Vali i Mate.

Glas  o pokladnim vjenčanjima u PŠ Ljupina otišao je uistinu daleko.  Mnoštvo čitatelja raznih portala imao je priliku doznati kako su pokladna ljupinska vjenčanja od samih početaka vrlo ozbiljno i odgovorno organizirana pa u njima niti jedan detalj nije propušten.  Svaki gost, iznoseći svoje dojmove, najčešće ostaje ugodno iznenađen činjenicom kako je i u tim dječjim svatovima sve po propisu, u duhu tradicije i nekih novih trendova u organizaciji vjenčanja.

Ovogodišnje pokladno vjenčanje Nesi i Mileta u PŠ Ljupina privuklo je 150 maskiranih i nemaskiranih gostiju.  Selom se u povorci s pokladnim mladencima provozalo 50-ak automobila zaustavljajući se  na  3  buklije, a svatovsko veselje trajalo je od 16 sati do 20 sati i 30 minuta.  Posebnu čast pokladnim mladencima svojim dolaskom ukazali su učenici i učitelji PŠ Bili Brig (OŠ  „Antun Mihanović „ Nova Kapela, Batrina), njihovi roditelji te članovi Udruge „Dubovac „ Bili Brig.

Pokladni mladenci Nesi i Mile iz srca zahvaljuju svima, posebice roditeljima učenika 3.r., koji su svojom pomoći i dolaskom uveličali ovu svečanost i pobrinuli se da ovo pokladno vjenčanje bude uistinu nezaboravno svima-i malenima i velikima.

Tekst: učiteljica Irma Arbutina Đikić

Fotografije: učitelj Miroslav Ruškan