S VIDEONICOM U VARAŽDINU
Autor: Deana Remenar, Natalija Golovrški, 10. 10. 2011.

Prošle je školske godine naša videoradionica – Videonica, pod voditeljstvom Alena Kocića – Koca snimila film Sukob generacija koji je poslan na natječaj u Varaždin i plasirao se među 88 najboljih. Kako bi predstavili svoj film, članovi Videonice  30. rujna 2011. godine putovali  su u Varaždin na 49. reviju hrvatskog filmskog i videostvaralaštva djece.

U snimanju spomenutog filma sudjelovali su članovi Videonice: Katarina jurić, Antonija Jozić, Monika Vondra, Erika Bešlić, Monika Stilinović, Lorena Mussiov, Leon Oršulić, Karla Kocić i Tanja Đanić te djelatnici škole: Vera Mrnjec, nastavnik Igor Samac i ravnatelj Mirko Golovrški.

Videoradionice iz svih dijelova Hrvatske slale su svoje filmske uratke na natječaj. Od ukupno 175 uradaka izabrano je 88 najboljih koji su prikazani u osam revijskih projekcija od 29.9. do 2.10.2011. Filmovi se biraju u pet kategorija: animirani film, igrani film, dokumentarni film, tv reportaža i ostale vrste. U svakoj će kategoriji biti izabrana po 3 filma koja će dalje sudjelovati na međunarodnim filmskim i video manifestacijama, a najbolje filmove bira stručni ocjenjivački sud koji čine: Simon Bogojević Narath, Maja Flegro, Krešimir Mikić, Neven Hitrec i Slaven Zečević.

Uz članove naše Videonice u Varaždin su otputovale i vaše novinarke Deana Remenar i Helena Novoselac.

Kako bismo što više vremena mogli provesti u razgledavanju Varaždina, iz Nove Gradiške krenuli smo u ranim jutarnjim satima. Iako smo još svi bili pospani, atmosfera je bila odlična. Nakratko smo stali na odmaralište u Popovači. U 8.30 dolazimo u Varaždin i odmah krećemo prema Kazalištu gdje smo se trebali naći s vodičem i ostalim skupinama čiji su filmovi bili na programu projekcije toga dana. Dok smo čekali vodiča, popili smo šalicu toplog kakaa.

Vodič je bila jedna simpatična gospođa koja nam je odmah rekla što ćemo sve obići. Prošetali smo parkom kraj kazališta, vidjeli Katedralu, Fakultet informatike i došli do Korza. Korzom Varaždinci nazivaju Trg kralja Tomislava. Tu se nalazi Gradska vijećnica u kojoj je nekada boravila vlada jer je Varaždin nekada bio glavni grad Hrvatske. Zaputili smo se prema Trgu Miljenka Stančića, poznatog varaždinskog slikara. U blizini se nalazi i kovačnica gdje smo mogli vidjeti brojne kovačke tvorevine. Posebno nas je zainteresirao varaždinski dukat  koji je kovač pred nama pravio, a mogli smo ga i kupiti. Oduševio nas  je stari grad i dvorac.

U Kazalištu smo odgledali projekcije filmova iz drugih kategorija. Onda je došao red i na našu projekciju. Svi su bili zadovoljni što su pokazale velike i duge ovacije. Nakon filma svi zajedno otišli smo na ručak u obližnji hotel Turist. Kad smo se najeli, prošetali smo Korzom i pojeli sladoled.

Puni dojmova vratili smo se kući. Naši glumci i snimatelj nadaju se da će se svojim filmskim uradcima plasirati i na međunarodne filmske i video manifestacije kako bi mogli putovati i družiti se sa svojim vršnjacima i izvan Hrvatske. Mi im u tome želimo puno sreće!

DEANA REMENAR, 8.D