Ljupinska svečanost kruha
Autor: Irma Arbutina Đikić, 24. 10. 2022.

Petak, 21. dan mjeseca listopada u Područnom razrednom odjelu Ljupina  prošao je u znaku svečanosti kruha. Kratkim prigodnim programom učenici 1., 2. i 3. razreda i njihovi učitelji okrunili su dane zahvalnosti za plodove zemlje, posebno se spominjući dara kruha-dara koji je simbol plodova zemlje i rada čovječjih ruku. Tom prigodom oko spomenutih darova okupili su tako drage goste: ravnateljicu Vesnu Lončar-Cindrić i socijalnu pedagoginju Martinu Jugović Štefanac, mjesnog župnika vlč. Marija Matijevića, roditelje, bake te braću i sestre.

Ovogodišnja svečanost kruha obogaćena je i izložbom igračaka-umanjenih traktora i ostalih poljoprivrednih strojeva, koju su posebno pripremili učitelj Ivica i dječaci PŠ Ljupina, kako bi sve  podsjetili na važnost igre, ali i na zahvalnost zbog postojanja strojeva koji uvelike olakšavaju čovjekov rad na zemlji.

Budući da su učenici tijekom cijeloga tjedna osvještavali važnost kruha, plodova zemlje, rada marljivih ruku ratara, mlinara i pekara, prigodni program proizašao je iz nastavnih aktivnosti, a započeo je kratkim igrokazom Brašnjava priča učenika 2. razreda. Kako brašna nema bez mlina, zahvalnost mlinu glazbom su izrazili svi učenici ljupinske škole pa su tako uz instrumentalnu pratnju učitelja Ivice Đikića zapjevali pjesmu Mlin i odsvirali ritam na štapićima. O pekarima, majstorima svoga zanata, progovorili su učenici 1. razreda u recitaciji To radi pekar. Sam kraj svečanog dijela programa bio je prigoda za zahvalnu molitvu nebeskom Ocu koji nas nesebično daruje plodovima zemlje i rada čovječjih ruku pa je uslijedio prinos darova učenika 3. razreda te posvetna molitva župnika Marija.

Uz degustaciju oku ugodnih i ukusnih proizvoda marljivih mama i baka, u ime učenika i učitelja izrečena je i zahvala svim posjetiteljima na dolasku, podršci i suradnji utkanoj u obilježavanje dana zahvalnosti.

Važno je napomenuti kako maleni Ljupinci  tradicionalno dio proizvoda nesebično daruju starijim osobama. Ove godine izbor je pao na štićenike Obiteljskog doma za starije i nemoćne Nada. Tom lijepom gestom zaokružena je ovogodišnja ljupinska svečanosta kruha.

Tekst i fotografije: učiteljica Irma Arbutina Đikić