Uspješno provedena vježba evakuacije i spašavanja u slučaju potresa
Autor: Sanela Jurić, Vedran Šperanda, 29. 10. 2022.

U našoj je školi u četvrtak 27. listopada, s početkom u 11 sati, za učenike engleske smjene održana pokazna vježba spašavanja i evakuacije u slučaju potresa. Vježbu smo održali u suradnji sa sljedećim žurnim službama i operativnim snagama: Javnom vatrogasnom postrojbom Nova Gradiška, Službom civilne zaštite grada Nova Gradiška, Gradskim društvom Crvenog križa Nova Gradiška, Hrvatskom gorskom službom spašavanja Ispostava Nova Gradiška te Policijskom postajom Nova Gradiška. Sve osobe koje su se zatekle na navedenom događaju poštivale su sve upute o postupanju pri nastanku iznenadnog događaja. Pokazna vježba evakuacije i spašavanja završila je u 11.30.

Scenarij vježbe bila je sljedeći: Točno u 11 sati izvedena je simulacija potresa (koja je učenicima i djelatnicima škole najavljena neprekidnim zvonjenjem školskim zvonom u trajanju 10 sekundi) uslijed koje je došlo do urušavanja istočnog dijela školske zgrade te požara u kotlovnici. Nakon toga, po planu evakuacije, sve osobe u školi bez panike krenule su  prema izlazima iz škole i uputili se na zborno mjesto – školsko igralište.

Nakon što se školska zgrada ispraznila i nakon dolaska svih osoba na zborno mjesto, pokaznu vježbu pronalaska dva nestala učenika obavili su djelatnici JVP-a Nova Gradiška te simulaciju  gašenja požara koji je izbio uslijed potresa.
Potom su djelatnici HGSS-a uz pomoć potražnog psa obavili uspješnu potragu za još jednim nestalim učenikom koji je ostao zarobljen kod sportske dvorane te mu pružili prvu pomoć.
Uslijedilo je pružanje prve pomoći djelatnika Crvenog križa te transport učenika u bolnicu. Cijelo područje osiguravali su policijski službenici PP-a Nova Gradiška.
Nakon obavljene vježbe, učenici su na školskom igralištu mogli  pogledati tehniku i naprave kojima se koriste dežurne službe te dobiti željene informacije o njihovom radu i djelovanju u kriznim situacijama.
Vježba evakuacije redovito se provodi u našoj školi, a  važna je za sigurnost učenika i zaposlenika, te ima za cilj osposobiti djelatnike i učenike za slučaj izvanrednog događaja te analizirati ponašanje sudionika s ciljem eventualne prilagodbe Plana evakuacije i spašavanja kako bi postao još operativniji.

Svim dežurnim službama zahvaljujemo na suradnji i poučnom iskustvu!

Za web pripremili: Novinarska skupina

Voditeljica: Sanela Jurić, prof.

Fotografije: Vedran Šperanda, mag. knjižničarstva