PROJEKT ZAVIČAJNI KNJIŽEVNICI
Autor: Natalija Golovrški, 15. 11. 2022.

Sam završetak Mjeseca hrvatske knjige obilježili smo najbolje moguće – susretom s dragim književnikom, zavičajnikom Titom Bilopavlovićem.

Učenici 6. b razreda Osnovne škole Ljudevita Gaja i učenici 5. c i d razreda Osnovne škole Mato Lovrak sa svojim su učiteljicama Hrvatskoga jezika Marinelom Banovčić i Natalijom Golovrški posjetili 15. listopada 2022. godine Dječji odjel Gradske knjižnice Nova Gradiška gdje su se susreli s Titom Bilopavlovićem i predstavili aktivnosti međuškolskog projekta Zavičajni književnici koje smo u ovoj školskoj godini posvetili upravo njemu.

Učenici 6. razreda OŠ Ljudevita Gaja prošlu su školsku godinu proveli projekt Djetinjstvo i odrastanje u pričama Tita Bilopavlovića. Proučavali su osobine pripovjedača (za kojega vjerujemo da je baš pisac), lokacije grada koje se u djelu pojavljuju te kako su likovi priča provodili svoje slobodno vrijeme. Uspoređivali su odrastanje likova sa svojim odrastanjem. Prema receptu iz priče Paunaš izradili su praćku i organizirali turnir u praćkanju. Napravili su i loptu krpenjaču i okušali se u različitim sportovima s loptom. Lokacije u gradu koje su prepoznali u djelu fotografirali su i zajedno s citatima unijeli ih u Google kartu.

Učenici petih razreda Osnovne škole Mato Lovrak također su proučavali osobine likova, imena likova povezivali s današnjim prezimenima u gradu, istraživali lokacije na kojima se odvija radnja, a na satu Likovne kulture ilustrirali naslovnice priča. Izradili su plakat o književniku i zapisali brojna pitanja koja bi ga o Paunašu pitali (Jesu li likovi iz Paunaša stvarni? Koja je bila Vaša najdraža igra? Jeste li stvarno prvi put zapalili cigaretu u 5. razredu? Jeste li u djetinjstvu ikada pomislili da ćete biti pisac?).

Ovaj je susret u knjižnici ujedno bio i promocija zbirke pjesama „Pjesme mudre sove i svrake naopake“. Pjesme iz zbirke čitali su petaši Franka Banovčić, Petra Žeruk i Juran Andrijanić. Susret je moderirala knjižničarka Biljana Dakić.

Tekst: Marinela Banovčić i Natalija Golovrški

Fotografije: Marinela Banovčić i Natalija Golovrški