Obilježili smo Međunarodni dan tolerancije!
Autor: Sanela Jurić, 17. 11. 2022.

U prvoj polovici studenoga školski novinari bavili su se temom tolerancije. Zapitati se što je tolerancija i što sve ona podrazumijeva, najbolje je u vrijeme kad se u svijetu i obilježava taj dan (iako bi se često trebali sjetiti toga pojma) – Međunarodni dan tolerancije, 16. studenoga.
Tako su školski novinari i ovoga puta istraživali o zadanoj temi pretražujući Internet, dječje časopise i knjige koje govore o toj problematici. Ovaj dan slavi različitost, jedinstvenost i snošljivost. Tolerancija ne znači prihvatiti loša ponašanja ili žrtvovati svoja uvjerenja. Tolerancija se odnosi i na prihvaćanje ljudi koji imaju neka obilježja koja su stekli rođenjem ili kroz život (invaliditet, izgled).

Pronalazili su i primjere iz svakodnevnog života o kršenju tolerancije te predlagali moguća rješenja. Doznali su i kako je UNESCO dao definiciju za toleranciju i ona glasi u cijelosti ovako: „Tolerancija je poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim svjetskim kulturama, naša forma izražavanja i način da budemo ljudi. Tolerancija podrazumijeva volju i sposobnost prihvatiti i dopustiti različitost, bilo da se radi o razlikama u političkom uvjerenju, ili o vjerskim, rasnim ili spolnim razlikama.“
Rezultat istraživanja je i plakat te poruke koje su učenici izradili kako bi istaknuli važnost slavljenja različitosti i zajedno gradili bolji svijet u kojem će biti mjesta za svakoga!

Za web pripremili: Novinarska skupina

Voditeljica: Sanela Jurić, prof.

Fotografija: Sanela Jurić, prof.