Terenska nastava - Posjet Biblijsko – arheološkom muzeju
Autor: Andrijana Petrović, 21. 11. 2022.

U četvrtak 18. studenog 2022. učenici 5. A i 7. B razreda, pod vodstvom svojih učiteljica Darije Mikić, Branke Vuković i Andrijane Petrović, krenuli su na terensku nastavu u Cernik. Glavni cilj ovakve nastave bio je posjet cerničkom franjevačkom samostanu te razgledavanje biblijsko-arheološke izložbe. Kroz boravak u prirodi, rad na terenu i analizu viđenog učenici su povezivali i primjenjivali znanja i vještine iz predmeta: Matematika, Vjeronauk, Geografija i Hrvatski jezik, te je na taj način uspješno ostvarena među-predmetna korelacija. Pješačeći od škole do franjevačkog samostana učenici su prezentirali svoje vještine, znanje i kompetencije snalazeći se na geografskoj karti, rješavajući matematičke zadatke, vjeronaučne zagonetke te pravopisni kviz.

U Cerniku nas je dočekao fra Peter Deže, gvardijan franjevačkog samostana koji nam je pokazao unutrašnjost župne i samostanske crkve sv. Petra apostola, izgrađene u baroknom stilu. Govorio nam je o redovničkom životu i djelovanju franjevaca kao čuvara identiteta hrvatskog naroda na ovim prostorima.

Uslijedilo je razgledavanje biblijsko-arheološke izložbe, upoznavanje s arheološkom pozadinom nastanka Svetoga pisma, različitim izvorima važnim za razumijevanje Biblije, kao i s ambijentom Svete zemlje i Bliskog Istoka.

U drugom dijelu stalne postavke biblijsko-arheološke izložbe učenici su se upoznavali s biblijskom baštinom i poviješću nastanka Biblije promatrajući izložbene primjerke različitih biblijskih rukopisa, biblijskih prijevoda i biblijskih izdanja

Obišli smo i vrijednu knjižnicu u vlasništvu franjevačkog samostana koja sadrži oko 4000 svezaka i više rijetkih knjiga iz 16. stoljeća

Muzejska izložba u Franjevačkom samostanu Cernik vrijedno je kulturno blago koje svakako treba posjetiti jer omogućuje interdisciplinarno povezivanje sadržaja različitih nastavnih predmeta, doprinosi rastu znanja i opće kulture te razumijevanju i prihvaćanju suživota u kulturnoj i religioznoj raznolikosti.

Učenici su pokazali velik interes za ovakvu organizaciju nastave što je pokazatelj da bi i  idućim generacijama trebalo omogućiti terensku nastavu i obilazak vrijedne edukativne biblijsko-arheološke izložbe u Cerniku.