Učenici 8.c i 8.d razreda održali parlaonicu na temu „Internet i slobodno vrijeme djece i mladih - da /ne“
Autor: Sanela Jurić, Vedran Šperanda, 15. 12. 2022.

Učenici 8.c i 8.d razreda pod vodstvom svojih razrednica Sanele Jurić i Tanje Špehar 13.12.2022.  organizirali su i proveli parlaonicu na temu „Internet i slobodno vrijeme djece i mladih – DA / NE“. Parlaonica je održana u sklopu Mjeseca borbe protiv ovisnosti na prijedlog stručne pedagoške službe. Učenici 8.c razreda zastupali su negacijski stav, tj. branili tezu kako pretjerana uporaba interneta/suvremene tehnologije u djece i mladih dugoročno negativno utječe na njihov emocionalni i socijalni razvoj, tj. život općenito, dok je afirmacijska grupa, tj. učenici 8.d razreda,  branila tezu da je život u današnje vrijeme nezamisliv bez interneta/suvremene tehnologie te da dugoročna uporaba interneta u djece i mladih u njihovo slobodno vrijeme ne mora ostaviti negativne posljedice.

Voditelji parlaonice bili su učenici Patricia Gazibarić i Marko Kruljac, a žiri su činili pedagoginja škole Slavica Ordanić Janošević, nastavnica hrvatskoga jezika Natalija Golovrški te školski knjižničar Vedran Šperanda. Parlaonica je započela uvodnim predstavljanjem obiju grupa te prikazivanjem njihovih skečeva nakon čega je uslijedila rasprava u kojoj su, uz propitkivanja voditelja, i jedna i druga grupa iznosila svoje stavove i branila ih argumentima. Parlaonicu smo na kraju začinili glazbenom točkom u kojoj nam je učenica Emili Stipančević prikazala svoju vještinu sviranja na gitari.
Svaka grupa imala je gosta predstavnika pa je tako afirmacijsku grupu podržao nastavnik Saša Keser, koji je istaknuo kako mu internet i suvremena tehnologija, u današnjem užurbanom načinu života, uvelike olakšava svakodnevicu zbog brže dostupnosti informacija i obavljanja svakodnevnh obveza dok je nastavnica Aleksandra Pilipović bila podrška negacijskoj grupi te isticala negativne posljedice na psihofizičko zdravlje mlade osobe uslijed dugoročnog provođenja vremena na internetu/za računalom.

I afirmacijska i negacijska grupa zdušno su se borile tijekom parlaonice pa je žiri do samoga kraja pažljivo vrednovao njihove odgovore kako bi donio konačan sud. Ovoga puta, prema mišljenju žirija, pobjedu je odnijela negacijska grupa zbog jasnije izraženih stavova potkrepljenih većim brojem argumenata.
Zaključak je parlaonice da je život djece i mladih (čovjeka općenito) danas nezamisliv bez interneta, ali je upitna količina i kvaliteta provedenog slobodnog vremena na internetu te da bi djeca i mladi, kako bi izbjegli ovisnost o internetu ili druge negativne posljedice po njihovo zdravlje, trebali kvalitetnije provoditi svoje slobodno vrijeme -  bavljenjem različitim aktivnostima koje će doprinijeti jačanju njihovog samopouzdanja i razvoju njihove samostalnosti. Cilj parlaonice bio je naučiti zalagati se za svoje stavove na pristojan i demokratski način, braniti ih argumentima te slušati i uvažavati sugovornika.

Za web pripremili: Novinarska skupina

Voditeljica: Sanela Jurić, prof.

Fotografije: Vedran Šperanda, mag. knjižničarstva