Adventska događanja u Ljupini!
Autor: Irma Arbutina Đikić, 23. 12. 2022.

Vrijeme iščekivanja najradosnijeg blagdana i u Područnoj školi Ljupina protječe u posebnom ozračju. Školski hodnici i učionice prigodno se ukrašavaju pa ne nedostaje blagdanskog duha, posebice ako se u obzir uzme činjenica kako svaki veliki odmor školska zgrada odzvanja i zvucima najljepših božićnih pjesama. Doduše, ove godine u dane odigravanja važnih nogometnih utakmica hrvatske reprezentacije, navijačkim hitovima unosilo se veselje i podsjećalo na zajedništvo.

Početkom prosinca učenike je pohodio i darivao veliki prijatelj mališana, ali i ljupinskih vatrogasaca-sveti Nikola.  Na odlasku je omiljeni dječji svetac obećao učenicima kako će i Djedu Božićnjaku isporučiti njihove pozdrave te ga podsjetiti na njihovu marljivost i dobro ponašanje. A dobrote u prosincu, posebno kod najstarijih učenika Područne škole Ljupina, nije nedostajalo. Ljupinski trećaši tradicionalno u posljednjem mjesecu kalendarske godine čitaju svoj prvi dječji roman o čudnovatom putovanju malenog postolarskog šegrta kojega krase dobrota, mudrost i hrabrost. Tako im u vrijeme iščekivanja upravo šegrt Hlapić postaje uzor humanosti. Svaki dan čitanja određenog dijela lektirnog djela, uz uobičajene zadatke, dobivaju i posebne zadatke za čije izvršavanje osvajaju i sličice, tzv. Hlapićeve značke, koje lijepe unutar čizmica na posebnom listiću. Učenici su tako svojim dobrim djelima osvajali Hlapićeve značke za iskazanu zahvalnost, samostalnost, uljudnost, marljivost, utjecajnost, dobrotu, pomaganje i upozoravanje. Veliku Hlapićevu značku ukrašenu prigodnom izrekom (Nije važno činiti velike stvari, već male stvari velikim srcem!) osvojio je svaki učenik kojega je Hlapić potaknuo na promišljanje o vlastitom ponašanju i navikama koje bi valjalo mijenjati, a koji je svoje odluke i promišljanja javno iznio pred razrednom zajednicom.

Nadalje, u četvrtak, 22. prosinca 2022. godine sveti Nikola je izvršio svoje obećanje i u ljupinski Društveni dom uputio Djeda Božićnjaka Grada Nove Gradiške, koji je podijelio 100 prigodnih paketića. Djedica je dočekan kratkim programom koji su pred okupljenom djecom, roditeljima i mještanima izveli učenici 1., 2. i 3. razreda sa svojim učiteljima. Za ugodno druženje uz sokove, kolače i grickalice pobrinuli su se roditelji učenika, a ljupinski vatrogasci odlučili su odrasle počastiti i kuhanim vinom. Ovim putem još jednom im veliko hvala!

Advent u Područnoj školi Ljupina okrunjen je 23. prosinca 2022. godine, zahvaljujući učitelju Ivici Đikiću, tradicionalnim sportskim susretom-međurazrednim turnirom u dvoranskom hokeju. Uzbuđenja, navijanja i sportskih prevrata nije nedostajalo niti ove godine. Zlatnim slatkim paketom nagrađena je najuspješnija ekipa 2. razreda, a ostale nagrade i diplome otišle su u ruke učenika kombiniranog razrednog odjela: 2. mjesto ekipi 3. razreda, 3. mjesto ekipi 1. razreda, diploma za ekipu koja je postigla najviše pogodaka iz bulija (1. razredu), diploma za najboljeg vratara (Jakovu Turkalju, 3.r.) te diploma za najboljeg strijelca turnira (Luciji Klarić, 3. r.).  Na turniru je sudio učitelj Ivica Đikić, delegirao učitelj Miroslav Ruškan, a teti  kuharici Ivani Klarić dodijeljena je uloga pružatelja prve pomoći u slučaju nužde.

Na samom kraju ovoga izvješća o ljupinskim događanjima u došašću, mjesto su pronašle tople i lijepe želje povodom nadolazećih blagdana i praznika. Stoga, svima čestit Božić te sretna, zdrava i uspješna nova 2023. godina u ime učenika, učitelja i pomoćnog osoblja Područne škole Ljupina!

Tekst i fotografije: učiteljica Irma Arbutina Đikić