Učenici 7. razreda sudjelovali na radionicama stop animacije i slikanja svjetlom
Autor: Sanela Jurić, 29. 3. 2023.

Prošloga su tjedna (21. ožujka i  24. ožujka) u našoj školi održane dvije edukativne multimedijalne radionice u organizaciji POU Matija Antun Relković, a u dogovoru s ravnateljicom naše škole. Radionice naziva Uskršnja radionica stop animacije i Uskršnja radionica slikanja svjetlom bile su namijenjene učenicima 7. a i 7. d razreda, a voditeljica radionice bila je umjetnica i nekadašnja djelatnica Škole Ivana Škvorčević. Cilj radionica bio je  osvijestiti učenicima kreativno izražavanje i putem novih tehnika - fotografije, filma i videa, tj. multimedije. Sedmaši su izrazili veliko zadovoljstvo sudjelovanjem na ovim multimedijalnim radionicama te zahvaljujemo voditeljici Ivani Škvorčević na uloženom trudu.

Na prvoj radionici, održanoj u 7.a razredu, učenici su učili o stop animaciji - jednoj od prvih tehnika stvaranja filma pri kojoj film nastaje mnoštvom fotografija koje se brzo izmjenjuju pa  imamo osjećaj da se slika pomiče. Tema, koju je film obrađivao, bila je: „Gdje je pobjegao zečić Brk?“ Za izvedbu radionice učenicima su bili potrebni kolaž papir, škare, mobitel i aplikacija za uređivanje videa - Stop motion.

Na uskršnjoj radionici slikanja svjetlom, održanoj u 7.d razredu, učenici su naučili kako nastaje slika kada ne koristimo kistove i boje na dvodimenzionalnoj površini. Učenici su spoznali kako napraviti sliku pomoću bljeskalice mobitela i upoznali se s alternativnim načinima nastajanje slike u prostoru. Voditeljica Ivana pokazala je učenicima kako koristiti napredne postavke fotoaparata na pametnim mobitelima i rad bljeskalicom te kako izraditi svoju svjetlopis-fotografiju baš kao što je to činio Pablo Picasso.

Iako su ovakvi sadržaji učenicima dobro poznati, još uvijek ne znaju kako jedan multimedijalan rad nastaje. S obzirom na to da je umjetnica Škvorčević studirala na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku na multimedijalnom odsjeku pod mentorstvom profesora Vladimira Freliha te u Stuttgartu ABK u slikarskoj klasi Reto Bollera, odlučila je svoje znanje podijeliti s mlađim generacijama. Stoga, nada se da će učenici znanje stečeno na radionici moći primijeniti u svojim budućim kreativnim radovima - reklami, freelancingu, dizajnu, reelsima i sl.

Za web pripremili: Novinarska skupina
Voditeljica: Sanela Jurić, prof.
Fotografije: Ivana Škvorčević, mag.educ.art;