Jednodnevna terenska nastava učenika osmih razreda: Pakrac-Lipik-Okučani
Autor: Sanela Jurić, 5. 4. 2023.

Učenici osmih razreda su u ponedjeljak 3.4.2023. u pratnji svojih razrednica Aleksandre Pilipović, Irene Rakonić, Sanele Jurić i Tanje Špehar te nastavnika povijesti Josipa Salopeka, a u organizaciji turističkih zajednica navedenih gradova i Memorijalnog centra Domovinskog rata iz Vukovara išli na jednodnevnu terensku nastavu „Pakrac-Lipik-Okučani“. Tijekom terenske nastave učenici su pažljivo slušali predavače i voditelje puta te proširili svoje znanje o hrvatskoj povijesti te ulozi Zapadne Slavonije u Domovinskom ratu. Kako im je bilo, pogledajte u nastavku vijesti te na priloženim fotografijama.

Najprije su posjetili naselje u sklopu grada Pakraca Kusonje, točnije Spomen park „Kusonje“ u kojem je prof. povijesti Branko Križan započeo uvodno predavanje o povijesti navedenog mjesta kao i o njegovoj ulozi u Domovinskom ratu. Drugi dio uvodnog predavanja nastavljen je ispred Policijske postaje Pakrac gdje se dogodio prvi oružani sukob u Domovinskom ratu. U Hrvatskom domu „Dr. Franjo Tuđman“ učenici su poslušali predavanje o Pakracu u Domovinskom ratu, a nakon toga uslijedila je okrjepa – zajednički ručak u sklopu doma. Učenici su potom posjetili i Muzej grada Pakraca u kojem je trenutno postav najboljih karikatura Nika Titanika nastalih u posljednjih 29 godina njegova profesionalnog djelovanja. Također, učenici su doznali kako je u u Pakracu još sredinom 13. stoljeća djelovala prva hrvatska kovnica novca u kojoj su se kovali slavonski banovci, a osobito dojmljivo im je bilo kad su dobili priliku sami iskovati svoj primjerak slavonskog banovca. U Muzeju vojne i ratne povijesti razgledavali su kako su izgledale vojne uniforme i naoružanje kroz povijesna razdoblja. U Lipiku su posjetili Državnu ergelu svjetski poznatih konja lipicanaca te park oko lipičke bolnice koja je nadaleko poznata kao lječilište s termalnom vodom. Pri povratku je uslijedilo kratko zaustavljanje kod spomen obilježja „Kristalne kocke vedrine“ podignuto u čast braniteljima poginulima u operaciji Bljesak.
Učenicima je ovo bilo zanimljivo i poučno iskustvo koje će dugo pamtiti.

Za web pripremili: Novinarska skupina

Voditeljica: Sanela Jurić, prof.

Fotografije: Sanela Jurić, prof.