U SVIJETU BASNI

U povodu manifestacije U svijetu bajki Ivane Brlić – Mažuranić Gradska knjižnica Slavonski Brod raspisala je literarni natječaj Basna iz Brodskog posavlja.

Taj natječaj je pobudio veće zanimanje učenika 4.a za basnu, svojevrsnu riznicu narodne mudrosti i oštrine duha i potaknuo djecu da kreativnim izrazom uče o dobru i zlu, snazi i slabosti, ljubaznosti i pohlepi te da usvoje mnoge druge korisne životne lekcije na način koji im je vrlo blizak i zanimljiv. Tako su nastale basne Žaba i lisica, Žaba i roda, Žaba i kornjača, Kuna i miš i dr

Naš učenik 4.a Karlo Bukvić je u pisanju basni bio uspješan i osvojio drugu nagradu te je 17. travnja 2012. zajedno sa svojom prijateljicom iz razreda Dolores Ivakić i knjižničarom Vedranom Šperandom sudjelovao na svečanoj dodjeli nagrada u Gradskoj knjižnici Slavonski Brod. Karlo je pred ostalim sudionicima pročitao svoju basnu, a na kraju su pogledali predstavu i ugodno se družili. Za Karla je ovo bilo jedno novo iskustvo. Karlo, čestitamo!

Nagrađena basna:

ŽABA I LISICA

Nekoć davno u močvari živjela žaba po imenu Nora. Bila je već stara i pomalo nervozna pa joj je sve smetalo. Smetala joj je kiša, buka, sunce, druge životinje… Stalno se žalila i prigovarala: „Kakav je ovo svijet nastao, čovjek se ne može pošteno odmoriti i uživati u vlastitoj močvari. Dosta sam ja radila cijeli život i mučila se. Nikome nisam stajala na putu i nikoga nisam dirala, a sada kada se u starosti hoću malo odmoriti stalno me netko ometa. Gle, ove dosadne životinje, samo brbljaju i ometaju me!“ Odjednom zapuše strašan vjetar i nastade velika oluja. Vjetar je nosio drveće, lišće, sve pred sobom. U jednom trenutku i žabu Noru otpuše vjetar duboko u provaliju koja se nalazila pokraj močvare. „Upomoć!“, vikala je žaba.

Čule to šumske životinje, upregnule snage i pomoću velikog štapa izvukle žabu iz močvare.

„Oh, hvala vam, drage moje. Nisam znala da ste tako dobre“, reče žaba.

Gleda sve to mudra lija i reče: „E, moja žabo, stari svijet odavno je rekao kako siješ tako će ti i biti. Ti si stalno prigovarala i ljutila se na sve oko sebe. Nisi baš zaslužila pomoć, no budi sretna da su šumske životinje mudrije od tebe.“ Od sada pamet u glavu i upamti:“ S ljudima i životinjama moraš biti dobar ako hoćeš da i one prema tebi budu dobre!“

Karlo Bukvić, 4.a

Tekst: Ivana Franić Galik, učiteljica