Jednodnevni izlet 5. razreda u Krapinu-Krapinske toplice
Autor: Sanela Jurić, 5. 6. 2023.

Druga polovica svibnja bila je rezervirana za jednodnevne izlete učenika predmetne nastave. Prvi su na putovanje krenuli učenici 5. razreda u pratnji svojih razrednika Branke Vuković, Dragana Starivlaha, Andrijane Petrović i  Josipa Salopeka u petak 19. svibnja, a njihovo konačno odredište bile su Krapinske toplice. Učenica 5. a razreda Tena Paurić opisala nam je svoje iskustvo s ovog izleta koje donosimo u nastavku vijesti.

Naša jednodnevno putovanje učenika 5. razreda počelo je u ranim jutarnjim satima, točnije u 5:45 kad smo se trebali okupiti pred školom gdje nas je već čekao autobus naše putničke agencije. Prvo naše odredište bilo je mjesto Gornja Stubica u kojoj smo posjetili Muzej seljačkih buna smješten u dvorcu plemićke obitelji Oršić. U Muzeju smo, uz pomoć stručnog vodiča, naučili puno o hrvatskoj povijesti i životu plemića i seljaka, seljačkim buniteljima koji su se borili za svoja prava. Bili smo oduševljeni izložbom jer smo razgledali predmete iz kulturne, povijesne i umjetničke baštine Hrvatskoga zagorja. Nakon Muzeja, u blizini smo posjetili vrlo staru lipu ispod koje se narod, o kojem smo slušali u Muzeju, okupljao. Zaključili smo kako je to drvo simbol slobode i pravednosti za mnoge Hrvate. Podno dvorca nalazi se spomenik seljačkoj buni i njezinom vođi Matiji Gupcu koji je rađen u bronci i zelenom kamenu s Medvednice ispred kojega smo se svi zajedno fotografirali za zajedničku uspomenu.
Uslijedio je odlazak na ručak u restoran i uživanje u ukusnom ručku. Nakon ručka i kratkog odmora, autobusom smo se uputili prema Krapini gdje smo posjetili Muzej krapinskog pračovjeka. Tamo su učenici bili oduševljeni  prikazanim fosilima, mnoštvu multimedijskih i drugih sadržaja kao i informacijama o evoluciji. Naše uživanje u Zagorju završili smo u Vodenom parku „Aquae Vivae“ u Krapinskim toplicama. Iako smo imali dva i pol sata za kupanje, vrijeme nam je brzo prošlo te su mnogi bili žalosni kad smo trebali poći. Bio je to nezaboravan dan za mene i moje vršnjake, prepun avanture i zabave. Svima bih preporučila posjet Krapini, pogotovo onima koji žele nešto naučiti i doživjeti prekrasna mjesta, a na kraju dana i uživati u vodenim radostima.

Tekst priredila: Tena Paurić, 5.a

Fotografije: Branka Vuković, prof.;  Dragan Starivlah, prof.