Osnove zaštite od požara i vatrogastvo
Autor: Irma Arbutina Đikić, 9. 6. 2023.

Učenici Područnih razrednih odjela Ljupina i Mačkovac, u srijedu su, 7. lipnja 2023. godine proveli ugodno prijepodne u Ljupini družeći se sa zapovjednikom Dobrovoljnog vatrogasnog društva Ljupina i uposlenikom Javne vatrogasne postrojbe Nova Gradiška, gospodinom Ivom Pejakovićem.

Iako je prethodni mjesec tradicionalno vezan uz zaštitu od požara, provođenje preventivnih aktivnosti i aktivnosti promoviranja vatrogasne struke, zbog niza okolnosti prezentacija vatrogasne opreme i poziva vatrogasca prebačena je u mjesec lipanj. Dogovoreni posjet učenici 1., 2. i 3. razreda očekivali su s velikim interesom i nestrpljenjem pa je njihova pažnja, koncentracija i sudjelovanje bilo na zavidnom nivou punih 90 minuta.

U tom vremenskom okviru, gospodin Ivo Pejaković na primjeren im je i zanimljiv način približio poziv vatrogasca te prezentirao suvremeno i bogato opremljeno tehničko vozilo JVP Nova Gradiška, vozila u vlasništvu DVD Ljupina, kao i spremište ljupinskog dobrovoljnog vatrogasnog društva.

Organizirano vatrogastvo u ovom prigradskom naselju potječe iz 1954. godine, a kako se približava okrugla obljetnica društva, zapovjednik DVD-a Ljupina učenike je podsjetio i na dosadašnje uspjehe ljupinske vatrogasne mladeži i motivirao ih za uključivanje u rad društva.

Ljupinski učenici 3. razreda svojim su mlađim razrednim kolegama iz 1. razreda s ponosom predstavili i digitalnu inačicu slikovnice Zaštita od požara koju su izradili tijekom prošle nastavne godine. Prvašići su spomenutu slikovnica edukativnog karaktera samostalno pročitali na satu Hrvatskoga jezika skeniranjem QR koda, a svi zainteresirani to mogu učiniti slijedeći poveznicu.

Tekst i fotografije: učiteljica Irma Arbutina Đikić