MEĐUŽUPANIJSKO NATJECANJE IZ VJERONAUKA
Autor: Natalija Golovrški, 4. 3. 2010.

Kao što smo i najavili, u srijedu 24. veljače 2010. ekipa naše škole uputila se u Požegu, na Međužupanijsko natjecanje iz vjeronauka.

Natjecanje se sastojalo od dva dijela.

Prvi dio odvijao se u OŠ Julija Kempfa, a drugi dio na Katedralnom trgu u dvorani sv.Terezije Avilske.

U prvom dijelu natjecanja domaćini su nas jako ugodno dočekali, uz sokove i grickalice. Pjesmom nas je pozdravio zbor 1.a i 1.b razreda, učenika Katoličke osnovne škole u Požegi. Nakon uvodne molitve i pozdrava, natjecatelji su bili upoznati s pravilima natjecanja i natjecanje je počelo. Sudjelovalo je 11 osnovnih škola iz  mnogih mjesta  naše biskupije: Daruvara, S.P. Sela, Đurđenovca, Požege, Pleternice, Jakšića, Velike, Novske, Špišića Bukovice, Nova Bukovice i, naravno, mi iz Nove Gradiške.

Test se sastojao od 50 pitanja.Maksimalno se moglo osvojiti 70 bodova. Svaki član ekipe piše test za sebe, te se na kraju bodovi zbrajaju i tako se dobiva ukupan broj bodove cijele ekipe.

„Testovi nisu bili lagani, ali smo ih mi uspješno napisali.“

Željko

Nakon ispravaka testova, objavljeni su samo privremeni rezultati, a zatim smo prešli u dvoranu sv. Terezije Avilske, jer se natjecanje nastavljalo.

I tamo nas je dočekala pjesma i nasmiješena lica, ali i jedno iznenađenje. Pridružili su nam se srednjoškolci, koji su taj dan također sudjelovali na biskupijskom natjecanju iz vjeronauka. Odmah smo pronašli svoje sugrađane, učenike Gimnazije Nova Gradiška koji su došli sa svojim mentorom vlč. Željkom Benkovićem, kapelanom u Crkvi BZBDM u Novoj Gradiški.

Nakon tombole, koja je također donosila bodove i koji su se zbrajali s onima od pismenog dijela, uslijedio je Milijunak.

„Tko želi biti Isusov milijunak“ je jako zanimljiva igra po uzoru na poznati tv kviz, a pitanja su se odnosila na temeljnu građu ovogodišnje vjeronaučne olimpijade, bl. Alojzija Stepinca. U Milijunaku je sudjelovalo prvih pet škola, no mi, nažalost, nismo bili među njima, pa smo bodrili svoje kolege i,  kako to biva u svakom natjecanju, potajno navijali za favorite.

„Bilo je jako zabavno, naučila sam jako puno o bl. Alojziju Stepincu, družili smo se međusobno i upoznali nove prijatelje.“

Ivana

„Ovo mi je prvo natjecanje ovakvog tipa, do sada sam išla samo na turnire i šah. Nisam znala da je tako poučno.“

Tea

Nakon službenog dijela, dobili smo zahvalnice i priznanja za sudjelovanje, te se ponosni fotografirali s našim gimnazijalcima. Oni su krenuli svojim putem, a mi smo se još zadržali u Požegi i nagradili se toplom čokoladom. Dok smo se zasluženo opuštali, još jednom, svi skupa smo se osvrnuli na sve što smo prošli i naučili.

„Zaista sam se zamislila nad životom bl. Alojzija Stepinca. Da ima više takvih ljudi,  svijet bi bio bolji.“

Tea

„Najviše mi se svidjelo kod njega što se borio za vjeronauk u školi.“

Ivana

„Ovakva natjecanja su korisna i trebaju se održavati jer se saznaje više o svojoj vjeri, općoj kulturi, a kod nekoga se može i probuditi želja za svećeništvom ili vjeroučiteljskim pozivom.“

Željko

A na pitanje bi li se opet prijavili na natjecanje iz vjeronauka, svi su jednoglasno složili. „Svakako, vidimo se nagodinu!“

Vjeroučiteljica: Dragana Čengić