Integrirani dan-Svjetski dan voda
Autor: VERENA Matijašević Biro, 25. 3. 2013.

Dana 22. ožujka 2013. godine učenici 4.b razreda obilježili su Svjetski dan vode. Svjesni činjenice kako je na svijetu sve manje pitke vode te potaknuti člankom u novinama kako su svi kontinenti žedni, odlučili smo od danas posebno brinuti o čistoći i štednji vode.

Svjesni smo kako ne možemo promijeniti stanje nestašice vode u svijetu, ali se možemo pobrinuti za vode u svom okolišu, uštedjeti vodu u svome domu, očistiti obližnje potoke i rijeke od smeća. To će biti mali korak za 4.b, ali veliki za sve one koji se odluče učiniti isto. Kroz razne radionice naučili smo kako se odgovorno ponašati prema vodi. Razgovarali smo o važnosti vode za naše zdravlje, pravili smo transparente koje ćemo postaviti u školskom dvorištu, ali i u našem rodnom mjestu, pokraj Save. Cilj nam je osvijestiti što više ljudi na zaštitu i brigu o vodi. Igrali smo kviz Vode svijeta u kojem smo naučili kako je problem vode raširen u cijelom svijetu.

Čitali smo i oslikali pjesmu Slap Dobriše Cesarića. Pravili smo pokuse s vodom. Na internetu tražili članke povezane s nestašicom vode na području Nove Gradiške. Postali smo svjesni ovog ozbiljnog problema koji se tiče nas i svih ljudi našega grada i obližnjih sela. Odlučili smo promijeniti svoje navike, odgovorno se suočiti s ovim problemom, štedjeti vodu i potaknuti svoje bližnje da čine isto. „Voda je neprocjenjivo bogatstvo, samo su ljudi zaboravili njenu važnosti .“ Ivan, 4.b

Tekst i foto : Verena Matijašević