Intervju s ravnateljem škole
Autor: Anamarija Marjanović, 18. 4. 2013.

1. Koliko dugo ste ravnatelj škole?
***  Za ravnatelja sam izabran od Učiteljskog vijeća i Školskog odbora u proljeće 2000. godine, a to je potvrdio tadašnji ministar prosvjete.

2. Što je posao ravnatelja?
*** Ravnatelj je najviše angažiran na organizaciji poslova, kontroli izvršenja i općenito vođenju poslovanja škole. Tu spadaju nabavke potrebnih sredstava, opreme, potrošnog materijala.
Uz to, ravnatelj je na usluzi osoblju, učenicima, roditeljima, poslovnim partnerima, organima vlasti, institucijama izvan škole, udrugama, klubovima, društvima i sl. Nekim ravnateljima se zalomi obnova i izgradnja objekata, gašenje škola i rješenje tehnološkog viška.

3. Je li posao ravnatelja težak?
***  Ravnatelji kažu da je, oni koji nisu ravnatelji kažu da to može svatko.

4. Što najviše volite u svom poslu?
*** Najviše volim kad su zainteresirani za školu zadovoljni onim što smo postigli. Inače, volim raditi u nastavi i mijenjati uhodanu praksu.

5. Jeste li zadovoljni trenutnim stanjem u školi?
***  Općenito, sa stanjem u školstvu jako sam nezadovoljan jer mnogo toga se ne radi kako valja. Sa svojom školom sam zadovoljan jer imam fantastičnih učiteljica i učitelja i ostalog osoblja. Da nisu tako izvrsni, mnogo toga naprosto ne bi funkcioniralo.

6. Što mislite o postignutim uspjesima učenika naše škole na raznim natjecanjima?
*** Mi nismo lovci na nagrade. Volio bih radi samih učenika koji se natječu da imaju i boljih rezultata. Međutim, najvažnije je da se naši učenici super snađu u srednjoj školi i da se o njima govori pohvalno.

7. Opišite se u tri riječi!
*** Nemiran duh, uporan, tvrdoglav.

8. Kojom biste prosječnom ocjenom ocijenili ponašanje naših učenika?

*** Naše učenike ocijenio bih ocjenom četvorkom, a takva je i srednja ocjena svih učenika naše škole.

9. Je li teže biti nastavnik ili ravnatelj škole?
*** Ako kažem da je teže biti ravnatelj, logično je pitanje zašto se ne vratim u nastavu? I jedna i druga uloga je stresna, zahtjevna. Kako učitelj mora biti susretljiv prema učenicima, tako ravnatelj mora biti prema odraslima i učenicima, a to nekad nije jednostavno. Teško mi je odvagnuti!

10.  Što biste promijenili u školi da možete?
*** Prva promjena bila bi izbacivanje nekih predmeta, od kojih nema nikakve koristi. Uveo bih puno praktičnih radova, prema učeničkim sklonostima, te podijelio program na one koji pucaju na visoko obrazovanje i na programe za one koji žele praktična zanimanja.

11. Jeste li posao ravnatelja zamišljali  drukčije nego što on jest?

*** Imao sam sreću što je moj prethodnik mnoge poslove povjeravao meni tako da sam imao iskustvo i nije me zateklo ništa nepoznato.

12. Kakav ste bili učenik?

*** Uglavnom jak vrlo dobar kroz osnovnu i srednju školu.

13. Čime biste se bavili da niste ravnatelj?
*** Vjerojatno bih bio nastavnik ili pedagog. Imam obje diplome.

14. Jeste li zadovoljni ocjenama naših učenika?
*** Nikad ne treba biti zadovoljan sa svima, jer onda ne želiš više. Sigurno da ima previše učenika koji ne vode računa o svojem uspjehu, i tu sam nezadovoljan. Drugi učenici paze na svoj uspjeh i to me raduje. No, najviše me raduje uspjeh u srednjoj školi i kasnijem životu. Za sve koji su na bilo kojem području uspjeli, u šali kažem da imaju trajne posljedice školovanja u Osnovnoj školi „Mato Lovrak“. Srećom, ima ih jako puno.

15. Koji je Vaš životni moto?
*** Pošteno raditi, uvažavati druge, gledati prema budućnosti!