Osmi razredi u projektu „Prijateljstvo a ne nasilje“
Autor: Irena Barić, 19. 4. 2013.

U protekla dva tjedna u našoj školi realiziran je dio projekta pod nazivom „ Prijateljstvo a ne nasilje“ – prevencija vršnjačkog nasilja. Projekt je iniciran i osmišljen u Policijskoj postaji Nova Gradiška s ciljem da se prevenira, ali i smanji nasilničko ponašanje maloljetnika. Nositelj aktivnosti je djelatnik MUP-a Bernardin Trnka, a projekt se odvija  u suradnji s ravnateljima, stručnim suradnicima i učenicima osmih razreda devet  osnovnih škola. Ovaj projekt su podržale i gradske vlasti.

Učenici osmih razreda naše škole realizirali su pedagoške radionice ( 11.04. i 17.04.) pod vodstvom pedagoginje Slavice Janošević Ordanić i kontakt policajaca. Radionice su imale za cilj prepoznati nasilničko ponašanje, ali i razmisliti te dati konkretne prijedloge što mi sami, ali i škola, policija, zajednica može učiniti u suzbijanju nasilja.

Obzirom da je nasilje nad djetetom ozbiljan društveni problem, ali i jedan od najčešćih kršenja prava djeteta, dobro je da se u prevenciju uključe sve institucije u zajednici. Treba napomenuti da je idejno rješenje plakata za ovaj projekt dao Gordan Bijelić, nastavnik likovne kulture u našoj školi , a po uzoru na plakat izrađene su dopisnice koje dobivaju učenici osmih razreda.

Na dopisnicama umjesto teksta se nalaze pametne poruke koje ne treba objašnjavati, nego o njima promišljati i ugraditi ih u vlastiti život:

Život bez prijateljstva je ništa. CICERON

Pravi se prijatelji u nevolji poznaju. EZOP

Jedini način da imaš prijatelja jest biti prijatelj. R.W.EMERSON

Prijateljstvo je sastavni dio ljudske sreće. VOLTAIRE

Ludost učinjena u mladosti ne može se nadoknaditi u starosti.B.RUSSEL

Druži se s onima koji će te učiniti boljom osobom.NARODNA

Ako vas osoba povrijedi, možete zaboraviti; ako vi povrijedite nekoga, uvijek ćete to pamtiti. K.GIBRAN

Slabi ne mogu opraštati. Oprost je odlika velikih.M.GANDHI

Tekst: Irena Barić
Foto: Vedran Šperanda