Ljupinski oskarovci
Autor: Irma Arbutina Đikić, 23. 4. 2013.

Proteklih dva mjeseca među članovima mlađe skupine Scenske družine vladalo je posebno uzbuđenje. Naime, u tijeku su bile pripreme za lutkarsku predstavu koju priređuju svake godine posebno za učenike svoje škole, inače članove Tamburaša i Hortikulturne skupine.

To ne bi bilo ništa neuobičajeno i spektakularno da se lutkari i lutke ne vrednuju, tj. da najuspješniji lutkarski glumci i najljepše lutke po mišljenju gledatelja ne budu nagrađeni diplomama Oscara. Ove godine, mali glumci uz pomoć učiteljice i starijih članova Scenske družine, režirali su i izradili lutke ginjole za predstavu Snjeguljica. No, kako su Ljupinu zahvatile kozice, veći broj glumaca bio je bolestan pa je Oscar dodijeljen samo za najljepše lutke, a predstava, nažalost, otkazana. "Zdravi" glumci predstavili su lik i lutku pred gledateljima, nakon čega je uslijedilo tajno glasovanje. Neizvjesnost je trajala cijeli tjedan do sljedećeg susreta kada je dodjeli prethodilo improvizirano intervjuiranje nominiranih i kreiranje haljina i odijela, u radionici Maštaonici, u kojima bi mali glumci prošetali crvenim tepihom. Naposlijetku je većinom glasova odlučeno: Oscari za najljepše lutke idu u ruke Magdalene Čavline (1.r.) za lutku patuljka Tupka, Ankici Marić (3.r.) za Snjeguljičinu lutku te Daliboru Kostelcu (3.r.) za lutku dobronamjernog lovca koji je poštedio Snjeguljičin život. Ovogodišnja dodjela Oscara bila je, dakle, malo neuobičajena, ali je ipak odala priznanje dječjoj maštovitosti i kreativnosti glumačkog poziva.

učiteljica Irma Arbutina Đikić