23. travnja - Svjetski dan knjige i autorskog prava
Autor: Vedran Šperanda, 24. 4. 2013.

Svjetski dan knjige i autorskih prava obilježava se 23. travnja svake godine kao simboličan datum u svjetskoj književnosti jer je toga dana 1616. godine umro Miguel de Cervantes, a rodio se William Shakespeare. Odluka o obilježavanju Svjetskoga dana knjige i autorskih prava donesena je na Općoj konferenciji UNESCO-a održanoj u Parizu 1995. godine.

Cilj obilježavanja Svjetskog dana knjige je svakoga, a posebno mlade, potaknuti na čitanje te promicati izdavaštvo i zaštitu intelektualnog vlasništva putem zaštite autorskih prava. Ove godine se u knjižarama i knjižnicama u više od stotinu gradova diljem Hrvatske obilježava i druga po redu Noć knjige. Ova manifestacija širokoj publici nudi raznovrstan i zanimljiv program koji će trajati od 18 sati do 1 sat poslije ponoći. Posjetitelji će tako imati priliku posjetiti niz radionica, čitaonica, predstavljanja autora i njihovih djela te brojnih predavanja vezanih uz promicanje vrijednosti knjige.

U našoj Školi Svjetski dan knjige i autorskog prava obilježili su učenici 4. a razreda posjetom Gradskoj knjižnici Nova Gradiška. U društvu svojih vršnjaka iz OŠ Ljudevita Gaja sudjelovali su na kreativnoj radionici-igraonici čitanja i izrade „bookmarkera“ na Dječjem odjelu, prije otvorenja Noći knjige 2013.

Kasnije je na Noći knjige nastupila Tea Lagundžija, učenica 1. a razreda, mentorice Ivane Franić Galik. Recitirala je pjesmicu našeg sugrađanina Tite Bilopavlovića „Pitam se“, s kojom je ranije ove godine nastupila i na Lidranu županijske razine.

Tekst i fotografije: Vedran Šperanda, magistar knjižničarstva