Novi projekt u Školi - „Nasilje nije cool“ započeo s radom
Autor: Sanela Jurić, 21. 9. 2013.

Od školske 2013./2014. naša škola uključena je u još jedan projekt „Nasilje nije cool“. Nastavak je to uspješnog projekta „Zaustavimo nasilje na društvenim mrežama“ koji je 2012. godine pokrenula Medijska tvornica iz Zagreba. Projekt će se provoditi u deset osnovnih škola u Hrvatskoj, a osnovni cilj je osigurati aktivnu uključenost i raspravu među učenicima o problemu nasilja na Internetu. Podršku Projektu pružili su Ministarstvo socijalne politike i mladih, Ministarstvo obrazovanja, znanosti i športa (Agencija za odgoj i obrazovanje) te Udruga „Suradnici u učenju“.

Na prvom sastanku grupe, održanom u Školi u petak, 20.rujna 2013., voditelj Projekta, Igor Samac, nastavnik engleskog jezika, naglasio je učenicima kako je Projekt osmišljen kroz radionice koje će imati raspravljački karakter (ukazao im je na neke emisije koje se u tom obliku prikazuju na HRT-u). U uvodnom dijelu prikazao je snimljene spotove iz kampanje „Zaustavimo nasilje na društvenim mrežama!!“ (spotovi su dostupni na YouTube-u) kako bi među učenicima pokrenuo kratku raspravu o e- nasilju („cyber-bullyingu“).

„Grupa „Parlaonica“ će se sastajati petkom u 12,30 u učionici engleskog jezika. U početku ćemo se baviti temom e-nasilja, a ako učenici pokažu interes za ovakav način rada, planiram do kraja godine napraviti još nekoliko sličnih radionica, s aktualnim temama, prilagođenim učeničkoj dobi i interesima“ , istaknuo je nastavnik Samac.

Učenici će, izrađujući vlastite edukativne materijale, i koristeći postojeće audio-vizualne snimke i druge web sadržaje, učiti o pravilima ponašanja na društvenim mrežama, metodama zašite od zlostavljanja i zaštiti privatnosti.

Prva faza Projekta - predstavljanje video materijala učenika naše škole na temu „Cyber-bullying ni/je veliki problem“, koje će medijski popratiti snimateljska ekipa Medijske tvornice iz Zagreba, održat će se već sredinom listopada, najavljuje ova vrijedna ekipa.

U nastavku Projekta cilj im je pozvati stručnjake - pedagoge, psihologe, ali i poznate osobe s kojima će kritički promišljati i razmjenjivati iskustva o e-nasilju, i tako ukazati roditeljima, ali i široj javnosti, na taj sve učestaliji problem djece i mladih.

Projekt  financira program „Mladi na djelu“  Europske komisije i za našu školu je besplatan

Kako je za nastanak Parlaonice potreban veći broj sudionika, pozivamo sve zainteresirane učenike 5.-8.razreda  i nastavnike da se uključe u grupu te svojim idejama pomognu realizaciji ovog hvalevrijednog Projekta.

Jer, zapamtimo, „nasilje, nikako, nije cool“!

NOVINARI