Uz Dan zaštite životinja – 4.a pomaže napuštenim štencima
Autor: Irena Barić, 1. 10. 2013.

Svjetski dan zaštite životinja obilježava se 4.listopada od  1931.godine. Po podatcima svjetskih organizacija svakoga dana nestanu stotine životinjskih vrsta. Najugroženije su morske kornjače, gorile, pande, slonovi, kitovi i tigrovi.

Životinje uglavnom ugrožava čovjek. 4.listopada razne udruge za zaštitu životinja organiziraju različite manifestacije kako bi upozorile na položaj ugroženih životinja i povećale svijest o problemima životinja, te potaknule ljude na razmišljanje o tome kako pomoći životinjama.

U globalnu kampanju zaštite životinja uključili su se i učenici 4.a razreda i njihova učiteljica Jasna Jedličko. Saznavši za dva štenca koja su pronađena u gradu, ostavljena na ulici odlučili su im pomoći.

Štenci su stari oko tri mjeseca.Kratkodlaki je Ronny, a ovaj „zbrčkani je“ Skipy. Obojica se trebaju cijepiti protiv zaraznih bolesti dva puta, a potrebna im je i hrana i ampule protiv buha. Podatci su dobiveni od gđe.Almire i Crvenog križa. Psi se mogu i udomiti, ako netko želi.Prilikom udomljavanja obavezan je razgovor i posjet kući udomitelja, a potpisuje se i ugovor o humanom postupanju prema psu. Učenicima 4.a se svidjela ideja da bar malo  pomognu psima, pa su proteklog mjeseca sakupili 185 kn koje su predali u Crveni križ. Nadaju se da će se naći još dobrih ljudi koji su prijatelji životinja i da će ovi psi naći svoj dom i potrebnu njegu.

Tekst: Mali novinari
Irena Barić, učiteljica