Izvannastavna aktivnost nastavnice Marine Ćalušić
Autor: Sanela Jurić, 10. 10. 2013.

Izvannastavna aktivnost „Planinari“ pokrenuta je ove školske godine. Čine ju trideset učenika 5.-8. razreda. Voditeljica aktivnosti, nastavnica Marina Ćalušić, ističe da su i djevojčice pokazale veliki interes za planinarenje pa u grupi ima i „planinarki“ i „planinara“.

„Planinari“ se sastaju jedanput tjedno. U početku uče osnovna teorijska znanja o planinarstvu - uvod u planinarstvo, kako započeti s planinarenjem, ali i o mogućim opasnostima koja prijete u planinama.

Nakon usvojenog osnovnog teorijskog znanja  i dugotrajnog sjedenja u učionicama, slijedi onaj, djeci zanimljiviji dio - odlazak na izlete u okolna brdovita područja. Tijekom ove školske godine „Planinari“ i nastavnica Ćalušić namjeravaju ostvariti 5-6 izleta (Gračanica, Papuk, Psunj, Požeška gora…).Na tim će izletima učenici pokazati usvojena teorijska, ali i usvajati i razvijati praktična znanja o planinarenju. U planu je i posjet člana HPD „Strmac“ i HGSS-a  našoj školi kako bi učenici bili potpuno spremni za svoje prve male planinarske pokušaje.

„Ovi učenici vole i poštuju prirodu, svjesni su njezina značenja i utjecaja na naš život. Znaju da će, boraveći u prirodi, razvijati zdrave životne navike i postati ekološki svjesniji. Pritom će se brinuti  jedni o drugima te se naučiti bolje snalaziti u prostoru“, ističe nastavnica Ćalušić.

Planinari su mi, na kraju, rekli da su im boravak u prirodi i druženje s prijateljima bili glavni razlozi upisa u ovu izvannastavnu aktivnost.

Boravak u prirodi i planinama oplemenjuje čovjeka. Složit ćete se, naši mali planinari će, zasigurno, znati kvalitetno provesti svoje slobodno vrijeme.

Želimo im puno uspjeha na njihovim izletima i sigurnih malih planinarskih pothvata u budućnosti!!