Učenici OŠ "Mato Lovrak" Nova Gradiška sudjelovali u akciji "Cijeli grad čita"
Autor: Vedran Šperanda, 24. 10. 2013.

Povodom Mjeseca hrvatske knjige, Gradska knjižnica Nova Gradiška je Dan čitanja (23. listopada) obilježila akcijom "Cijeli grad čita". U akciji su sudjelovali učenici  osnovnih škola od Nove Kapele do Okučana te učenici gradskih osnovnih i srednjih škola  predvođeni svojim voditeljima. Svrha akcije je promoviranje čitanje naglas. Našu školu predstavljali su učenici 7.-ih i 8.-ih razreda koji polaze izvannastavnu aktivnost "Mladi knjižničari" pod vodstvom knjižničara Vedrana Šperande. Akcija se održala od 10 do 16 sati na javnim mjestima u gradu (ispred škola, ustanova, kafića i sl.).

Novogradiški gradonačelnik Željko Bigović i njegova zamjenica magistra Ljiljana Lukačević čitanjem iz njima najdražih knjiga, autora A.G. Matoša i Josipa Kozarca, otvorili su akciju. Pridružile su im se potom, pozdravljajući okupljene, kao i sve sudionike ovog jedinstvenog kulturnog događaja, prof. Biljana Dakić, ravnateljica Gradske knjižnice i profesorica - savjetnica Ljiljana Ptačnik, koordinatorica akcije „Cijeli grad čita“.

Potom su se učenici s voditeljima rasporedili po punktovima u gradu. Naš punkt, koji je bio pred kafićem Corner, dijelili smo s osobljem Gradske knjižnice Nova Gradiška, Renatom Matijašević i Leom Sokićem. Zajedničkim snagama animirali smo prolaznike kako bi se uključili u akciju i pročitali nam koji odlomak knjige po svom izboru. Potom smo se vratili u svoju školu, ispred glavnog ulaza postavili svoje plakate, košaricu s knjigama i slikovnicama te animirali učenike, njihove roditelje i prolaznike da se uključe u akciju. Između smjena su svojim čitanjem akciju podržali: nastavnik glazbene kulture Dragan Starivlah, nastavnica hrvatskog jezika Natalija Golovrški, defektologinja Zdenka Španić-Kekez, učiteljica Romana Mazulović, pedagoginja Slavica Ordanić-Janošević. Za vrijeme nastave akciju su obilježile i podržale učiteljice: Irena Barić, Ivana Franić Galik, Ivana Marković, Jasna Jedličko, Željka Trlin, Verica Lukačević te nastavnica Natalija Golovrški, zajedno sa svojim učenicima.

F O T O G A L E R I J A

Tekst: knjižničar Vedran Šperanda