LJUPINSKI DANI ZAHVALE ZA PLODOVE ZEMLJE
Autor: Irma Arbutina Đikić, 30. 10. 2013.

Jesen je draga svakome stvoru, dariva nas mnoštvom plodova, i upravo zbog toga u listopadu se i obilježavaju Dani zahvale za plodove zemlje. U Ljupini su započeli još početkom mjeseca kada su prvačići Područnog razrednog odjela Ljupina jeseni priredili pravu svečanost na satu prirode i društva. Dok su djevojčice osmišljavale izgled  kišobrana, kabanica i čizmica za “jesensku modnu reviju”, dječaci su zasukali rukave i okušali se u izradi jesenske voćne salate.

Učionicom i hodnicima širio se ugodni miris jabuka, krušaka, grožđa i dunja. Salati su dodani i sastojci poznati kao hrana za mozak-sjeckani orasi i lješnjaci, a izvrsnost njenog okusa potvrdili su i učenici drugoga razreda.

Središnja proslava Dana zahvale održana je u petak, 25. listopada, budući da se Dani kruha u Ljupini , već tradicionalno, obilježavaju ususret nedjelji zahvale u mjesnoj crkvi kada učenici jedan dio programa izvode i na misnom slavlju. Kruhu je bio posvećen cijeli protekli tjedan, a u proslavu su se uključili, ne samo članovi Scenske družine, nego i učenici sva tri razreda. Okupljenim gostima, roditeljima i mještanima mali glumci predstavili su se recitalom hvale, igrokazom Pekarski bećarac i recitacijom Podijeli kruh. Učenici prvoga razreda zaplesali su poput pravih mažoretkinja uz zvukove koračnice, noseći u rukama valjke za tijesto. Trećaši su, uz koreografiju, otpjevali pjesmu Nesla dekla v melin, a učenici drugoga razreda, uz sviranje na drvenim štapićima, zapjevali su pjesmicu Mlin na vodi. Posveti plodova zemlje i marljivih ruku mama i baka prethodio je i prinos darova. Zahvalnu molitvu predvodio je vlč. Ivan Štivčić, upravitelj Župe Kraljice svete Krunice Nova Gradiška-Jug. Nakon prigodnog programa uslijedilo je zajedničko blagovanje maštovitih kolača, kruščića, pletenica i peciva, a preostala hrana, uz pomoć majki učenika, zapakirana je i podijeljena nemoćnim i starijim osobama u mjestu.

Tekst i fotografije: učiteljica Irma Arbutina Đikić