Petaši obilježili Svjetski dan štednje
Autor: Sanela Jurić, 30. 10. 2013.

Sutra, 31. listopada, obilježava se Svjetski dan štednje. Učenici 5. c i 5. d razreda, na satu hrvatskog jezika, razgovarali su o važnosti štednje u životu svakog pojedinca te raspravljali o različitim mogućnostima uštede. Nakon razgovora o štednji, pokazali su nam svoje omiljene predmete, kasice - prasice.

31. listopada davne 1924. u Milanu su se sastali predstavnici svjetskih štednih ustanova kako bi pronašli izlaz iz krize nakon Prvog svjetskog rata. Oko 350 predstavnika financijskih ustanova iz 27 zemalja svijeta složili su se da je štednja prijeko potrebna za razvoj čovječanstva.

Saznali smo da su naši đaci štedljivi i da im je svaka kuna važna. Savjesno i mudro štede za razne stvari koje će im život učiniti ljepšim: novi bicikl, laptop, tablet, mobitel, role…

Na pitanja zašto treba štedjeti i za što štede,  naši su nam petaši dali vrlo precizne odgovore:

„Ja mislim da treba štedjeti jer štednja određuje budućnost djeteta. Štednja omogućuje djetetu da skupi novce za nešto što sebi želi priuštiti. Ja štedim za ljetni kamp gitare u Koprivnici. Svako bi dijete trebalo štedjeti, iako štednja od neke djece napravi škrtce“. (A. Ghiassi, 5.c)

„Štedim kako bih prikupio mnogo novaca i da si, kad odrastem, kupim vozačku dozvolu i automobil.“  (D. Petrinić, 5.c)

Štedim zato što mislim da treba uvijek imati nešto novca „sa strane“. Ja štedim za novi, bijeli tablet.“ (M. Golovrški, 5.c)

„Štedim da bih skupio novac i kupio si ono što želim ili ga uložio u nešto vrijedno. Trenutno štedim za novo računalo i mobitel.“ (L.Szabo, 5.d)

„Uvijek treba štedjeti za razne potrebe. Ja štedim za odjeću, igračke ili slatkiše. Naravno, svi ljudi štede, osim siromaha. Njima nekada netko pomogne s novcem. Štednja je nešto korisno i lijepo. Nadam se da će svi ljudi štedjeti i pomagati drugima.“ (M. Bukvić, 5.d)

Štedjeti se može na raznim stvarima: struji, vodi, novcu. Sve su to dobri i za život korisni oblici štednje. Uštedom struje, vode i plina pomažemo našem planetu Zemlji, a to znači i sebi. Za ušteđeni novac možemo štošta kupiti, a pritom se dobro zabaviti.“ (A. Kit, 5.c)

„Ja štedim za ljetovanje. Skoro svake godine idem s obitelji na more, ali ove godine ja želim sudjelovati u plaćanju dijela troškova te štedim za put na more.“ (G. Del-Vechio, 5.d)

„Mislim da je dobro štedjeti jer će nam taj novac možda trebati u budućnosti. Od ušteđenog novca kupila sam si bicikl i role.“ (L. Bertol, 5.d)

„Štedjeti treba jer će nam to pomoći da lakše idemo kroz život. Ja štedim za svoje školovanje, snove i želje.“

„Štedjeti odmalena je dobro, jer, kada odrastete, možete si priuštiti ono što ste zamišljali u djetinjstvu. (N. Andrašić, 5.c)

„Trebamo štedjeti jer ne znamo kada ćemo trebati nešto platiti ili nekoga darivati. Mi volimo poklone, a štedeći, jedni drugima možemo kupiti bolji poklon. Moj mjesečni džeparac je 100 kn. Trenutno štedim novce za kupnju fotoaparata. Za Uskrs ću si kupiti starke. Sama kupujem rođendanske poklone prijateljima pa mi je to veliki trošak.“

„Štednja novca pruža mi osjećaj sigurnosti i zadovoljstva. Ja štedim za novi bicikl. Ako je potrebno, ušteđeni novac mogu i posuditi roditeljima u hitnim slučajevima.“ (F. Banovčić, 5.c)

Mislim da je dobro štedjeti jer nam je novac neophodan za život. Ja štedim oko struje da mama što manje plati. Također, štedim za nastavak svog školovanja.“ (D. Džebić, 5.d)

„Ja mislim da bi svaki čovjek trebao štedjeti kako bi si u budućnosti osigurao mirniji i ugodniji život. Jako je dobro štedjeti pa i ja to, kad god mogu, činim. Trenutno mi je želja uštedjeti dovoljno novaca kako bih si kupila novi bicikl. Stoga, skrivam svoju omiljenu stvarčicu, kasicu prasicu od znatiželjnih pogleda i redovito je ključam. Ja mislim da i vi imate svoju kasicu prasicu i da u njoj čuvate puno, puno tajnih novčića!“ (E. Dautović, 5.c)

„Naravno, trebamo štedjeti! Sva djeca štede za nove mobitele, računala, tablete, igračke, itd.

No, odrasli štede za nešto drugo; ti problemi se zovu računi za vodu, plin, struju i sl. Da bi preživjeli, kako oni kažu, stavljaju novce sa strane za teške dane. Djecu pak muče brige kako skupiti novac. Ja štedim za mnogo toga, a najviše bih htjela tablet. Još nekoliko kuna, nadam se,  i imat ću dovoljno novaca da ostvarim svoju želju. Imam već računalo, no ja želim tablet jer sam zanovijetalo. Štedim jer sam još maloljetna pa ne mogu sama zarađivati novac.“ (A. Valković, 5.d)

Na kraju su nam poručili: Štedite jer štednja se isplati! Od učenika petog razreda možemo štošta korisno naučiti, zar ne?

Nakon razgovora o štednji, petaši su nam otkrili svoje omiljene predmete, raznih oblika, boja i veličina,  kasice prasice!

Tekst: Sanela Jurić, prof.

Fotogalerija: Vedran Šperanda, knjižničar

FOTOGALERIJA