Obilježili smo Svjetski dan ljubaznosti
Autor: Sanela Jurić, 11. 11. 2013.

Deklaracija koja govori o toleranciji i prihvaćanju različitosti donesena je na inicijativu Svjetskog pokreta za ljubaznost, u Tokyju 13. studenog 1998. godine Od tada je taj datum poznat kao Svjetski dan ljubaznosti. I naši su petaši bili ljubazni te su nam danas, služeći se bontonom, ispisali neka osnovna pravila lijepog i ljubaznog ponašanja.

13. studenoga prilika je da razmislimo o svojim dosadašnjim postupcima te da shvatimo da smo dio globalnog društva jer nismo niti bolji niti lošiji od pripadnika drugih kultura, rasa ili religija.

Pravila kojih se trebamo, prema mišljenju naših učenika, pridržavati u svakodnevnom ophođenju s ljudima:

U dopisivanju, poruke pisane isključivo velikim slovima smatraju se vikanjem.

Za stolom, žvakanje otvorenih usta, mljackanje, srkanje i škripanje noža po tanjuru, najgori je grijeh.

Kada hoćeš da ti netko nešto da, reci:“Molim.“ Kada nešto dobiješ, reci: „Hvala.“

Daješ li nekome nešto, reci:“Izvoli“, a ako pogriješiš, reci:“Oprosti.“

Nije pristojno komentirati tuđe tjelesne osobine poput debljine, načina hoda ili frizure.

Voziš li se u tramvaju ili autobusu u kojem ima malo slobodnih mjesta, ponudi svoje mjesto starijim ljudima, trudnicama ili mami s bebom u naručju. Drugi su ustajali tebi dok si bio beba.

Ima djece koja uče teže i sporije. Nemoj dopustiti da im se druga djeca rugaju i nazivaju ih pogrdnim imenima, već im ponudi pomoć u učenju.

Trudi se razumjeti djecu koja mucaju ili teško i nerazumno govore.

Ne zaboravi zahvaliti na svakom daru koji dobiješ, čak i ako ti se ne sviđa.

Nemoj zvati drugoga pogrdnim imenima. Svatko može pogriješiti, stoga se suzdrži od ružnih riječi.

Neki ljudi ne vide da hodaju s bijelim štapom, neki se služe znakovnim jezikom jer ne čuju, neki hodaju pomoću proteze ili štaka, neki teško čitaju. No, svi oni mogu biti dobri prijatelji, poštuj ih!

Ako vidiš da se neko dijete ozlijedilo ili krvari, pozovi u pomoć odraslu osobu.

Nikad ne ismijavaj druge, ni djecu ni odrasle, iz bilo kojeg razloga! Ni ti sigurno ne voliš da te drugi ismijavaju!

Naši su učenici 5. razreda bili vrlo ljubazni te su nam rado pomogli izdvojiti neka važna pravila pristojnog ponašanja.

Kažu da je za sreću potrebno malo, stoga budite i vi 13. 11. posebno  ljubazni i tolerantni jedni prema drugima – poklonite sugovorniku osmijeh ili dragoj osobi cvijet. Bit ćete i sami sretniji i osjećat ćete se bolje, a pozitivnu energiju, koju ćete, zasigurno, širiti, prenijet ćete i na svoje sugovornike. A to je ono čemu svi težimo, zar ne?

Tekst: Novinari, Sanela Jurić , prof.