Održana debata o problemu e-nasilja
Autor: Sanela Jurić, Igor Samac, 28. 11. 2013.

U našoj je školi, u srijedu, 27. studenoga, održana završna debata u sklopu aktualnog projekta „Nasilje nije cool“ Medijske tvornice.Tim je događajem završen projekt koji se bavi prevencijom nasilja na društvenim mrežama.

Nakon pozdravne riječi domaćina, nastavnika Igora Samca, prisutne je pozdravila i dogradonačelnica grada Nova Gradiška, gospođa Ljiljana Lukačević.

Ukupno 20 učenika viših razreda rasporedilo se u afirmacijsku i negacijsku skupinu te sudjelovalo u debati o problemu cyber-bullyinga. Debatu je moderirala voditeljica projekta Valerija Novak.

Na samom početku debate premijerno su prikazani i video materijali koje su skupine snimale u prostorima Škole, u listopadu ove godine. U 60 - minutnoj raspravi prevladali su, za nijansu, uvjerljiviji i konstruktivniji, argumenti afirmacijske ekipe. Ocjenjivački žiri, u čijem su sastavu bili pedagoginja škole Slavica Janošević-Ordanić, dogradonačelnica Ljiljana Lukačević, nastavnik engleskog jezika i voditelj projekta u školi Igor Samac i Valerija Novak iz Medijske tvornice, odlučili su u korist afirmacijske skupine koja je bolje prezentirala i obranila svoje stavove.

Novost u debati bila je rasprava o pojmu govora mržnje kao sastavne pojave odnosno fenomena koji se pojavljuje kao oblik nasilja na internetu. Obzirom da je projekt "Nasilje nije cool" odlučilo financijski podržati i Ministarstvo socijalne politike i mladih koje provodi aktualnu kampanju Vijeća Europe "No Hate Speech Movement" - Pokret protiv govora mržnje na internetu. Njihov zanimljiv i inspiritav promotivni spot možete pogledati na ovom linku.

„Jako sam zadovoljan obavljenim poslom. Učenici su uložili dosta truda u pripremu snimanja spotova, ali i u samu pripremu debate. Danas smo vidjeli da su učenici itekako svjesni problema cyber-bullyinga. Optimistična je i činjenica da su učenici spremni odgovorno reagirati u slučaju ovakvog oblika nasilja – bilo prijavi istog roditeljima, nastavnicima ili policiji.“, izjavio je voditelj projekta u našoj školi, nastavnik Igor Samac.

Svim učenicima, sudionicima debate, podijeljene su prigodne majice s logom projekta, te DVD sa video spotovima skupina.

Video spotovi afirmacijske i negacijske ekipe uskoro ćemo prikazati i na web stranicama Škole.

"Nasilje nije cool" predstavlja nastavak prošlogodišnje kampanje - "Zaustavimo nasilje na društvenim mrežama!", a provodi se uz sufinanciranje Europske komisije kroz program Mladi na djelu, sredstva Gradskog ureda za obrazovanje i šport, sredstva Ministarstva socijalne politike i mladih, preporuku Agencije za odgoj i obrazovanje i suglasnost Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa.

Sve dodatne informacije o ovom projektu možete potražiti i na http://www.medijska-tvornica.com

Tekst: Sanela Jurić, prof. Igor Samac, prof.

Foto: Igor Samac, prof.