Televizija - poželjan medij za naše učenike
Autor: Sanela Jurić, 1. 12. 2013.

21. studeni obilježava se Svjetski dan televizije. Učenici 7.c razreda iznijeli su svoja razmišljanja o jednom od najutjecajnijih medija današnjice.

„U mom životu televizija pobjeđuje dosadu. Život bez televizije ne bih mogla zamisliti iako ju, zbog školskih obveza, gledam samo navečer. Za vrijeme ljetnih praznika, televizor je uključen svaki dan jer redovito pratim zabavne filmove. Program RTL - a kod mene je najgledaniji program  jer se prikazuje moja najdraža serija „Sulejman Veličanstveni“. Po mom mišljenju, televizija ima puno prednosti, ali i nedostataka. Na primjer, gledanje televizije oduzima dosta vremena i troši puno struje. Također, dugotrajno gledanje televizije može utjecati na slabljenje vida. S druge strane, TV programi su sadržajno zanimljivi i zato me televizija privlači. Televizija je medij koji, pružanjem za život potrebnih informacija, pomaže ljudima širiti društvene ideje , ali i poticati čovječanstvo na kritičko mišljenje.“

Noemi Lucić, 7.c

„Televizija je značajna jer se opuštam dok ju gledam. Bez televizije bih mogao živjeti, ali teško. Skoro bi se moglo reći da sam ovisan o gledanju televizije. No, mogao bih živjeti bez praćenja tog medija, kada bi me se zaokupiralo mojim najdražim hobijima. Televiziju redovito gledam preko tjedna po tri, četiri sata. Najčešće gledam sportske programe, FOX, History Chanell i National Geographic. Obožavam gledati dokumentarne i povijesne serije u kojima se govori o antiknom oružju i autima. To su: Restauracija auta, Zvijezde zalagaonice, Kopači… Uz taj audiovizualni medij lako se opuštam i zabavljam, ali i „upijam“ znanje. No, televizija može i negativno utjecati, pogotovo na djecu, zbog učestalog prikazivanja sadržaja (u filmovima, serijama) koji promoviraju nasilje, ubojstva, ovisnosti. Smatram da bi učenici osnovoškolske dobi trebali gledati televiziju uz nadzor roditelja ili starijih osoba.“

Stjepan Akmačić, 7. c

Gledajući televiziju na jednostavan način saznajemo informacije iz zemlje i svijeta. Taj medij gledam uglavnom navečer. Mogla bih živjeti bez televizije jer sam najčešće na internetu. TV serije koje pratim su „Teorija velikog praska“, „Dva i pol muškarca“ i „Prijatelji“. Od filmova gledam dugometražne filmove koji se prikazuju subotom. Za mene su poučne TV emisije „Gallileo“, Xfactor“, i „Šaptač psima“. Djeca bi trebala gledati televiziju (jer taj nam medij pruža korisne informacije), ali trebaju izbjegavati serije koje potiču na agresiju i sukobe.

Karla Bušić, 7.c

„Televizija, kao medij, mi je jako važna. Bez televizije ne bih izdržao tjedan dana. Gledam ju svaki dan, ali ne duže od dva sata.  Uglavnom pratim sitcome: „Teorija velikog praska, Dva i pol muškarca“, „Prijatelji“: Gledajući televiziju možemo proširiti svoje znanje, ali i „ubiti vrijeme“. Negativna strana gledanja televizije su filmovi koji nisu primjereni djeci (ratni, kriminalistički) jer to može negativno djelovati na psihički razvoj djeteta. Također, dugotrajno gledanje televizije nije dobro ni za koga jer se tako stvara ovisnost o tom mediju.“

Andrej Đeraj, 7.c

„Kad bi mi netko na određeno vrijeme oduzeo televizor, bilo bi mi dosadno pa bih otišla na Internet. Svakodnevno gledam televiziju, najčešće pratim akcijske i romantične filmove i poneku seriju. U današnje vrijeme nedostatak televizije je stalno ponavljanje filmova. Te filmove je dosadno gledati više puta i trebalo bi snimati nove filmove. Nedostatak su i premijere filmova na televiziji koji su snimljeni prije nekoliko godina. Televizija je, ipak, korisna za svakog pojedinca, može nas poučiti o životu, upozoriti na državne, ali i svjetske zdravstvene, ekonomske i političke probleme kojima se narušava mir.“

Lucija Topčić, 7.c

Televizija je, kao medij, bila aktualna i korisna u svim povijesnim razdobljima, od njezina postanka. Širenjem i prezentiranjem globalnih pitanja uvelike je djelovala  na cijeli svijet. Uz  računala i internet, televizija je najutjecajniji medij današnjice.

Tekst: Novinari, Sanela Jurić, prof.