Pismo Djedu Božićnjaku
Autor: Natalija Golovrški, 19. 12. 2013.

U suvremeno vrijeme, kad su pisma i čestitke rijetki (a tako ih volimo primiti) i  jedni drugima rođendane i blagdane čestitamo SMS-ovima, porukama na „zidu“ Facebooka, učenici osmog razreda dobili su zadatak da napišu pismo nekoj njima važnoj osobi. Predblagdansko vrijeme prigodno je za pismo poput ovoga…

Nova Gradiška, 10.prosinca 2013.

Dragi Djede Božićnjače!

Iako Ti moram priznati da nikada nisi bio moj lik iz bajke i da Te nikada nisam uspoređivao sa superjunacima Batmanom i Supermanom, sinoć si to postao i stoga Ti želim napisati pismo.

Oduševila me Tvoja sinoćnja poruka malim Zemljanima da nam je najveći poklon čist i zdrav naš Planet. Idilična slika Tvoga putovanja bajkovitim snježnim krajolikom oslikava Tvoju želju da naš planet zauvijek ostane takav. To isto i ja želim! Želim vedro nebo i čiste bijele oblake bez smoga i keselih kiša, ugodne vjetrove bez oluja, pogubnih nevremena i tsunamija. Želim da na sočnim zelenim livadama pasu zdrava stada, da u šumama buja život novim sortama i vrstama. Želim zlatna polja pšenice bez pesticida, bujne vrtove i mirisne voćnjake. Želim da svako ljudsko biće udiše zrak bez smoga i azbesta. Veselim se nadi da svi potoci, rijeke, jezera i mora budu bistar ugodan stan ribama i planktonima. Iskreno želim da živimo zdravo i sretno na ovom nama darovanom planetu, ali i da ga mi još čistijeg i ljepšeg ostavimo iza sebe.

Zahvaljujem Ti, Djedice, zato što je Tvoja poruka za našu sreću vrjednija od bilo kojeg poklona koji se može kupiti novcem. Tvoj se glas daleko čuje i zato vjerujem da će probuditi duh naših predaka koji su zemlju voljeli i poštivali kao majku. I zato Te, Djede Božićnjače, molim da svim narodima, na svim jezicima ovoga svijeta pošalješ Pismo indijanskog poglavice osvajačima koji su željeli kupiti njegovu zemlju. U tom  pismu on im poručuje: „Mi smo dio zemlje i ona je dio nas. Mirisavo cvijeće naše su sestre; jelen, konj, veliki orao, svi su oni naša braća. Stjenoviti vrhunci; sočni pašnjaci, toplina tijela ponija i čovjek – svi pripadaju istoj obitelji. Svaki dio te zemlje svet je za moj narod.“ Vjerujem da bi njegove poruke mogle ujediniti čovječanstvo u ljubavi i odanosti zemlji.

Dragi Djede Božičnjače, znam da i Ti slično misliš i zato Te mnogo pozdravljam i želim Ti još mnogo sretnih bijelih zima.

Tvoj štovatelj Vedran
VEDRAN DAKIĆ, 8.C