Ljupinski pokladni utorak
Autor: Irma Arbutina Đikić, 5. 3. 2014.

Jučerašnji pokladni utorak bio je posebno veseo u Područnoj školi Ljupina. U tamošnjem Društvenom domu u 16 sati sve okupljene maskirane klince i klinceze pozdravio je „hrabri vitez“ i otvorio ludi bal, zvani karneval.

Prisutne mještane i roditelje zabavili su, prigodnim programom, učenici 1.,2. i 3.r., nakon čega se situacija naglo uozbiljila. Pozornica je, naime,  postala poprište središnjeg zbivanja-osude Tupka Glupkića. Bili su tu, uz glavnog krivca, i  sudac, stražari, svećenik, ali i narikače. Tupko Glupkić, djelo ruku učenika Hortikulturne skupine, osuđen je jer je školske dane kratio  i samo se zabavljao! Učitelje nije slušao, a ni zadaću nije pisao! Popis nepodopština bio je uistinu dug i nasmijao je prisutne,a rasplakao „narikače“. Uglavnom, Tupku Glupkiću nisu pomogla nikakva dječja prava jer ovo je doba karnevala.  Do lomače, ispred Društvenog doma, ispratila ga je maskirna povorka,a svećenikova je bila zadnja: „ Tupko Glupkiću, ovo je tvoj kraj! Sumnjam kako ćeš vidjeti raj! Dok si se školovao, zvali smo te bleskom, ispratit ćemo te sada velikim pljeskom!“

Nakon što je Tupko izgorio, a s njim , nadajmo se i sve školske zloće, maškare su se vratile na ples i zakusku. Tri najsretnije maske u plesu pod maskama nagrađene su simboličnim peharima napunjenim slatkišima.

Tekst i fotografije: učiteljica Irma Arbutina Đikić