Ah, ta lektira!
Autor: Sanela Jurić, 24. 3. 2014.

Svijet djetinjstva i mladosti, problemi odrastanja, ljudska intima, nepoznati svjetovi, putovanja… teme su koje zanimaju učenike. Takve sadržaje učenici pronalaze u lektirnim djelima suvremenih autora koji, donoseći priču na jednostavan i djeci razumljiv način, potiču njihovu radoznalost i želju za čitanjem knjiga. No, nekim učenicima djela iz popisa obvezne lektire predstavljaju problem jer su, po njihovom mišljenju, sadržaji nezanimljivi ili teško razumljivi te učitelji zapažaju kako učenici često posežu za čitanjem skraćenih verzija i prepisivanjem sadržaja iz različitih izvora. Učenici predmetne nastave iznijeli su svoja iskustva o čitanju lektire.

Lektire, koje sam pročitao u 5. razredu, jako su mi se svidjele, sadržaji djela bili su napeti i zanimljivi.U višim razredima djela su mi zanimljivija jer su teme vezane uz život nas djece. Bilo bi dobro kad bi i mi učenici katkad mogli sudjelovati u odabiru knjiga za lektiru. Neki učenici misle da su lektire dosadne, ali ja mislim da su oni lijeni i da im se ne da čitati. Nadam se da će i ostale lektire biti zabavne kao i do sada.

Noa Andrašić, 5.c

Lektire u 5. razredu su zabavne, smiješne i zanimljive, pune nepredvidivih događanja koje potiču znatiželju i maštu. Stoga poručujem svim učenicima: čitajte, smijte se i uživajte!

Marin Knežević, 5.d

Popis mi je zanimljiv i većinu djela sam s užitkom čitala. Najbolje su one koje govore o pustolovinama, a dobre su i s detektivima. Volim knjige koje imaju sretan završetak.

Renata Tančak, 5.d

Najbolje su mi bile lektire u nižim razredima jer su bile sadržajno kraće. U 4. razredu sviđalo mi se što smo pisali bilješke tijekom čitanja, a u 5. razredu volim kad izrađujemo plakate za lektiru.

Ana Anjoš, 5.d

Meni se lektirni naslovi jako sviđaju i rado ih čitam. Željela bih da su neke lektire zanimljivije i jasnije jer, kada lektiru ne razumijem, moram ju više puta čitati te izgubim svoje slobodno vrijeme.

Gabriela Del-Vechio, 5.d

Ponekad mi se jako sviđa način na koji pišemo lektiru. Katkad za pisanje treba uložiti više truda, no rok od mjesec dana je dovoljno vremena da se čitanju i pisanju lektire pristupi precizno i ozbiljno.

Borna Skakalo, 5.d

Lektire su mi zabavne i poučne, zato ih rado čitam. U petom razredu ima mnogo lektira koje nam govore o svakodnevnim životnim situacijama, uče nas kako donositi odluke (pravedno).

Yivonn Vukšić, 5.d

Ja volim čitati kraće lektire, posebno su mi drage one čiji sadržaj prate brojne ilustracije. Lektire, koje su mi zanimljive, pročitam i po nekoliko puta.

Edi Zdjelar, 5.d

Sadržaji lektirnih djela uglavnom su mi bili zanimljivi. No,volio bih da u tim knjigama ima više

dijaloga.

Blaž Solić, 7.c

Meni su se dosadašnje lektire jako svidjele jer su bile pune humora. Najzanimljivije su one s napetom radnjom. Volio bih da i sljedeće lektire budu pune humora i napetih događaja.

David Petrinić, 5.c

Lektire od 5. do 7. razreda mi se nisu baš svidjele. Mislim da bi lektire trebale biti malo zanimljivije, a sadržaji bi trebali biti prilagođeni našim godinama. Voljela bih da lektiru češće obrađujemo u obliku plakata ili prezentacije.

Karla Bušić, 7.c

Većina djela su mi se svidjela jer iznose razmišljanja i živote naših vršnjaka i događaje na maštovit  i zanimljiv način.

Marko Čavlina, 7.c

Dosadašnje lektire mi nisu bile posebno zanimljive, htjela bih da čitamo naslove i autore popularne među mladima (Harry Potter, R.L. Stine…) Željela bih da češće radimo plakate, da lektira bude prilika svim učenicima zaraditi dobru/odličnu ocjenu (kao što je u nižim razredima bilo dovoljno samo pročitati lektiru).

Ana Šapina, 7.c

Još od malena volim čitati knjige. Oduvijek sam voljela bajke o princezama. I danas me oduševljavaju maštovite i zabavne knjige. Također, volim i pustolovne i kriminalističke romane. Nažalost, na popisu lektire za peti razred nema puno takvih knjiga. Najzanimljivije su mi knjige „Zabranjena vrata“ Zlatka Krilića i „Zaljubljen do ušiju“ Mire Gavrana, mog najdražeg pisca.

Maja Golovrški, 5.c

Za web pripremili: Novinari, Sanela Jurić, prof.