Učenici OŠ "Mato Lovrak" uživali gledajući baletnu predstavu u HNK u Zagrebu
Autor: Dragan Starivlah, 25. 3. 2014.

22. ožujka 2014. godine na pozornici Zagrebačkog HNK održana je baletna predstava u tri čina "Coppelia na Montmartreu" u izvedbi domaćeg ansambla, a u režiji i vrlo zanimljivo osmišljenoj koreografiji mađarskog baletnog umjetnika Youria Vamosa koji je ovim baletom uspio dotaknuti osjećaje gledatelja sasvim novom  plesnom pričom uz poznatu glazbu Lea Delibesa.

Glazba sa svojim izvornom partiturom iz 19.st. predstavlja odličan temelj za realizaciju modernije vrste baleta  s osobinama suvremenog plesnog mjuzikla punog izražajnog ritma i obogaćenog brzim, preciznim i naglašenim pokretima ruku i ramena. Veselom kostimografijom koja je puna naglašenih boja i raznovrsnosti Dženisa Pecotić je kvalitetno naglasila karaktere pojedinih likova i potvrdila živost i vedrinu samoga baleta.

S brojnim komičnim dijelovima i događajima u ovoj baletnoj priči publika je  balet odgledala u jednom dahu cijelo vrijeme iščekujući rasplet ljubavne priče koju su u svojim glavnim ulogama izveli  Mirna Sporiš (Swanilda), Valentin Stoica (Franz) i Andrej Barbanov (Coppelius) pod dirigentskim vodstvom Miroslava Salopeka.  Sve to se događalo na sceni koju je osmislila Dinka Juričević. Zaključak i dojam nakon ovog lijepog izleta i druženja je bio jednak i kod nastavnika i kod učenika: Hoćemo još! :-)

Tekst: Dragan Starivlah, prof. glazbene kulture

Kako su učenici doživjeli balet?

Balet mi se jako svidio . Vrlo je dinamičan, pokretan i zabavan.  Najviše me se dojmio 2. čin.  Mislio sam da će biti dosadno, a zapravo je bilo baš suprotno!
Marijan Matković,  8. d

Baletna mi se predstava svidjela zato što je komičnog sadržaja, ali i zbog tematskih  kostima. Najbolji dio predstave je drugi čin i ples glavne plesačice, ali i dio trećeg čina kada plesačica i glavni plesač plešu zajedno. Sveukupan dojam je odličan. Ples je predivan. Ostala sam zapanjena i željela bih ovu predstavu ponovno pogledati.
Karla Bakunić, 8. d

Cjelokupan dojam o predstavi  je odličan. Iznenadila me radnja baleta i voljela bih sve to ponoviti. U baletu mi se najviše svidjelo kada je djevojka obukla crvenu haljinu i  plesala.
Ovaj posjet HNK-u pamtit ću dugo vremena jer je bilo prekrasno. Sve ono što sam u školi naučila o baletu, sada mi je još jasnije.
Erika Bešlić, 8. d

Balet mi se svidio jer je tema bila zanimljiva, a plesači usklađeni. Nisam očekivala da će mi se toliko svidjeti. Zadivljena sam njihovim plesom. Zapanjujuće je kako netko cijeli svoj život posveti tome. Jednog dana htjela bih i ja svoj život posvetiti kazalištu. Ovaj posjet mi je otvorio oči. Ponovno ću otići gledati balet!
Petra Solić, 8. d