Treći planinarski izlet: "Papučki jaglaci"
Autor: Marina Ćalušić Samardžija, 25. 3. 2014.

Dana 23. ožujka 2014. naši planinari sudjelovali su na tradicionalnim „Papučkim jaglacima“.  Sudjelovalo je 23 učenika i 8 nastavnika. Polazak je bio ispred škole u 8. 00 sati. Uputili smo se autobusom do Velike zajedno s nekoliko planinara iz Nove Gradiške.

Zatim smo došli do planinarskog doma „Lapjak“ u Velikoj gdje su domaćini pozdravili sve sudionike izleta. Bilo je jako puno planinara iz cijele Slavonije, a i šire. Organizatori izleta su nam ukazali veliku čast kada su uputili poseban pozdrav učenicima i nastavnicima OŠ „Mato Lovrak“ iz Nove Gradiške. Nakon pozdravnih riječi odlučili smo se za stazu 3.

Krenuli smo do Staroga grada izgrađenog još u 13.st.  Uspon je bio velik, ali su to učenici svladali bez većih teškoća. Tu smo se malo odmorili, a učenici saznali nešto o povijesti Staroga grada. Zatim smo krenuli hrptom prema najzanimljivijem dijelu staze do Tauberovih stijena. Kako takvih stjenovitih predjela na našim slavonskim gorama ima malo, učenicima je to bio najbolji i najljepši dio puta.

Nakon Tauberovih stijena krenuli smo do vrha Lapjak na 667 m nv. Tu su učenici udarili pečate u svoje planinarske dnevnike i malo odmorili. Potom smo krenuli do vidikovca Nevoljaš na 740 m nv. Iako je bilo oblačno vrijeme, pogled je bio impresivan.

Nakon vidikovca uslijedio je povratak do planinarskog doma „Lapjak“. Tu su se učenici odmorili i ispraznili svoje ruksake. Uslijedilo je druženje s drugim planinarima, a zatim povratak kući. U Novu Gradišku smo stigli u 16.30 sati.

Ovaj planinarski izlet je bio i jako poučan za učenike. Papuk nije bez razloga park prirode. Učenici su upoznati s bogatom kulturno – povijesnom baštinom Papuka kao i raznolikim biljnim i životinjskim svijetom. Najzanimljiviji su nam svima bili jaglaci koje smo pronalazili uz put.

Velika zahvala kolegama koji su mi pomogli tijekom ovoga izleta, a posebno Aleksandri Pilipović bez koje izlet ne bi bio moguć.

Planinari naše škole i ovaj put su pokazali da su pravi „Lovrakovci“!!!

Tekst: Marina Ćalušić, prof.
Fotografije: Starivlah Dragan, prof. i  Brlić Ivica, prof.