Tjedan posvećen našem planetu
Autor: Branka Vuković, Sanela Jurić, 27. 4. 2014.

Članovi Ekološke grupe nizom aktivnosti obilježili su Dan planeta Zemlje. Prigodnim edukativnim sadržajima (prezentacijama, panoima, porukama i anketom) potaknuli su učenike naše škole na razmišljanje o nužnosti očuvanja okoliša i prirodnih bogatstava našeg planeta.

„Zemlja nam pruža temelje za život, ona nas hrani, njen zrak udišemo, vodu pijemo, u njenoj prirodi uživamo“ glavne su poruke koje su upućene u ovoj akciji s ciljem mijenjanja naših loših navika i poticanja na očuvanje našeg velikog doma. Prezentaciju je napravila učenica 6.c razreda Mia Arić. Velik interes pokazan je za onečišćenje bukom i svjetlošću.

U provedenoj anketi, koju su pripremile Lora Adrović, Paulina Đurić i Iva Ćosić, sudjelovala su 124 učenika (8d, 7b, 7d, 6a, 6b, 6c). Njenom analizom doznali smo da većina učenika (83%) zna za datum obilježavanja Dana planeta Zemlje. 92% ispitanika razumije naziv „plavi planet“, ali 51% nije prepoznalo najozbiljniji ekološki problem – globalno zatopljenje. Učenici dobro vladaju geografskim sadržajima vezanim uz naš planet, ali moraju razvijati osjetljivost prema prirodi i očuvanju njenih ljepota. Savjetovali smo im svakodnevni boravak u prirodi (barem 30 minuta) i uključivanje svih osjetila kako bi u potpunosti doživjeli tu jedinstvenost.

U svibnju Ekološka grupa planira provesti drugu akciju skupljanja starog papira. Pripremite se i odazovite u što većem broju!

Članice Ekološke grupe:Lora Adrović, Paulina Đurić i Iva Ćosić i voditeljica: Branka Vuković, prof.

Za web pripremili: Novinari, Sanela Jurić, prof.