Svečanom manifestacijom na središnjem gradskom trgu obilježili smo Dan Europe
Autor: Sanela Jurić, 12. 5. 2014.

I ove godine, 9. svibnja, učenici i djelatnici naše škole svečanom su priredbom na središnjem gradskom trgu, uz ritmove pjesme, glazbe i plesa, obilježili Dan Europe. Organizator manifestacije, Društvo naša djeca, u suradnji s osnovnim gradskim školama i djecom vrtićke dobi, svojim su nastupima počastili sugrađane te ih, raznovrsnim programom, poveli u šetnju Europom.

Toga je dana naš grad zračio posebnim sjajem: Nakon otpjevane „Ode radosti“, himne Europske unije u uvodnom dijelu ,  u glazbeno scenskom programu nastupili su učenici gradskih osnovnih škola, članovi Hrvatske kulturno umjetničke udruge "Trenk", orkestar Osnovne glazbene škole Učilišta "Relković", mažoretkinje Grada te djeca novogradiških vrtića.

Za bogato i živopisno predstavljanje zemalja članica Europe zaslužni su i ovoga puta bili učenici i učitelji naše škole i susjedne škole Ljudevita Gaja koji su uložili veliki trud kako bi sugrađanima predstavili osobitosti pojedinih zemalja. Kreativnost u prikazivanju  gospodarskih, kulturnih, a osobito gastronomskih obilježja pokazali su učenici 4.b i 5.b razreda (i učitelji Dragan Starivlah, Iva Sertić-Samac, Željka Trlin, Ana Šporčić) predstavivši nam Njemačku, a učenici 8.c razreda (razrednica Branka Vuković)  uspješno su prezentirali zemlju članicu Nizozemsku. Osobitosti Ujedinjenog Kraljevstva vješto su iznijeli učenici 5.c razreda (razrednik Gordan Bijelić), a vrlo živopisno bilo je na štandu zemalja članica Belgije, u realizaciji učenika 3.c i 4.d razreda (učiteljice Đurđa Trupinić i Željka Zboril) te Portugala kojeg su, samouvjerenim  nastupom na pozornici, zorno prikazali učenici 5.d i 6.d razreda (razrednice Marina Ćalušić i Natalija Golovrški). Gastronomskim specijalitetima Mađarske ponudili su nas i učenici 4.c i 5.b razreda (učiteljice Verica Lukačević, Helena Barišić, Višnja Franić, Dijana Betlach), a okusima jednako primamljiv bio je i štand Italije koji su pripremili učenici 6.c razreda (razrednica Snježana Odobašić, uz suradnju učiteljica Martine Videc i Kristine Abramović).

Cjelokupni program završen je pjesmom i plesom u zanimljivoj izvedbi članova Kulturno umjetničke udruge „Trenk“ , Nova Gradiška.

Jučerašnja oku i uhu ugodna šetnja Europom, kojom su nas počastili svi sudionici svečanosti,  bila je za naše sugrađane pravi europski doživljaj. Stoga, sudionicima svečanosti čestitamo na velikoj kreativnosti i uloženom trudu, u nadi za druženjem i dogodine, na rođendanu Europe!

Tekst: Novinari, Sanela Jurić, prof.
Fotografije: Vedran Šperanda