e - Dnevnik za sve razredne odjele OŠ „Mato Lovrak“
Autor: Sanela Jurić, 29. 9. 2014.

Nakon pozitivnih iskustava drugih škola u primjeni razrednih knjiga u elektroničkom obliku, naša je škola ove školske godine uvela e-Dnevnike za sve razredne odjele. Aplikaciju e-Dnevnik izradio je CARNet, a posjeduje sve funkcionalnosti postojeće razredne knjige uz olakšan rad upotrebom ICT tehnologije.

Projekt zamjene razrednih knjiga u papirnatom obliku s e-dnevnicima predstavljen je roditeljima učenika svih razrednih odjela na prvom roditeljskom sastanku.

Nakon provedene kraće edukacije o korištenju e-dnevnika u osnovnim školama, razrednici su prezentirali  roditeljima prednosti koje donosi moderna tehnologija. Glavni cilj je unaprijediti odgojno-obrazovni proces - učitelji će, uvođenjem razredne knjige u elektroničkom obliku,  na brz, jednostavan način voditi razrednu evidenciju, bilježiti ocjene, izostanke i napredak učenika.

Roditelji će internetskom vezom, pomoću aplikacije e-Dnevnik za roditelje, imati uvid u ocjene, bilješke i izostanke školaraca, a za učenike je izrađena aplikacija e-Dnevnik za učenike koja omogućava pregled ocjena, bilješki, izostanaka te rasporeda pisanih zadaća koje su nastavnici upisali u e-Dnevnik sustav.

Dodatna prednost je suzbijanje neovlaštenog unosa, ali i slučajeva krađe i nehotičnog ili namjernog uništavanja razredne knjige koji se ponekad javljaju u školama.

Važno je napomenuti kako e-Dnevnici neće zamijeniti individualne informativne susrete učitelja i roditelja, kao ni roditeljske sastanke, već će roditelji trebati dolaziti na informacije gdje će dobiti cjelokupan uvid u postignuća svoga djeteta.

Sanela Jurić, prof.