Obilježili Svjetski dan štednje u Poslovnici Privredne banke
Autor: Irena Barić, 31. 10. 2014.

31.10.je Svjetski dan štednje. Obilježava se od davne 1924.godine kada su se sastali predstavnici svjetskih štednih institucija u Milanu u nadi da će pronaći izlaz iz krize koja je nastala kao posljedica 1.svjetskog rata. Tada je istaknuta važnost štednje za razvoj čovječanstva i važnost borbe protiv svakog oblika rasipništva.

Učenici 2.a, 2.c, 2.d i 3.a razreda naše škole s učiteljicama Irenom Barić, Ivanom Franić Galik, Ivanom Šokić i Romanom Mazulović , tim povodom su danas posjetili Poslovnicu Privredne banke Zagreb u Novoj Gradiški. Naš domaćin bila je Ivana Oroz, voditeljica poslovnice. Saznali smo kako djeca mogu štedjeti kod kuće, ali i u banci. Imali smo mali kviz poznavanja svih hrvatskih novčanica, papirnatih i kovanica. Čuli smo i povijesnu priču o tome kada se u davnoj prošlosti počeo koristiti novac među ljudima kao sredstvo plaćanja, ali i kako su ljudi nabavljali hranu i ostale potrepštine prije nego što je izmišljen novac.

Djeca su uvijek znatiželjna, a pogotovo danas, kada su neki od njih prvi puta ušli u Banku. Zanimalo ih je: Što se sve može raditi u banci, odnosno koje usluge nudi banka ? Imaju li bankari više novaca nego drugi ljudi jer su okruženi novcem ? Kako se postaje bankar? Kako se banka štiti od lopova? Što se čuva u banci ? , ….. Na sva ova, ali i još mnoštvo drugih vrlo zanimljivih pitanja strpljivo je odgovarala naša bankarica Ivana.

Nakon zanimljive edukacije o Banci i štednji, djeca su upoznala novog prijatelja Zmajića Sparkija. To je naime kasica  koju su svi učenici dobili na poklon, a koja  će im pomoći uštedjeti novac, a možda kad je napune i doći spremiti u Banku.

Zahvaljujemo gospođi Ivani Oroz i svim djelatnicima Poslovnice Privredne banke u Novoj Gradiški na srdačnom dočeku i vremenu koje su odvojili za nas !

Tekst: Mali novinari
Učiteljica: Irena Barić