Obilježili Dan izumitelja
Autor: Sanela Jurić, 11. 11. 2014.

Dan izumitelja je međunarodni blagdan izumitelja koji se obilježava u Europi 9. studenoga, na dan rođenja američke filmske glumice i izumiteljice Hedy Lamarr. Veliki broj naših učenika i ove se školske godine želio okušati u istraživačkom radu, razvijajući tjednima izumiteljske ideje, ali i podsjećajući se na velike izumitelje iz prošlosti koji su svojim djelovanjem utjecali na kvalitetu naših života. Njihov rad budnim je okom pratila i savjetima poticala nastavnica tehničke kulture Snježana Odobašić. Rezultat  – veliki broj uspjelih, zanimljivih i funkcionalnih dječjih izuma koji čine život lakšim i ljepšim!

Inicijatori i vlasnici ovogodišnjih školskih izuma su učenici: Vilim i Lovro Šefer, ( puška ); Mateo Šokić („čerupaš kokoši“); Lorena Krizmanić (glazbena knjiga); Anamarija K.(5.b); Lucija Topčić i Karla Bušić (elektroskop);Marko Lagundžija (elektroskop); Mihael Cota (grijač vode); Magdalena Dubinko (vulkan); Gabriela Del-Vechio i Lucija Bertol (kućica); Sara Bednaić i Tea Petanić (kućica koja se vrti); Toni Špehar (vrtuljak); Lorena Savi (električno zvonce); Aurino Vjetrovski (ventilator); Lea Oršulić (tornado);  Marko Ivanišević; Vilim Šefer, Lovro Šefer i Luka Penić (puška); Rok Kekez i Luka Umljenović (kako napuhati balon s kisikom i sodom bikarbonom); Lora Krnjaić, Ana Vidoš (električno zvonce); Matea Sertić i Arijana Josipović (jednostavni alarm), Antonio Matošević (svjetionik); Aryan Ghiassi (letjelica); Tin Trobić (periskop); Karla Šokić (vrtuljak); Anne Marie Wenneker (odmor na plaži); Luka Mesić i Gabrijel Dukanović (zvonce); Jakov Hotovec (elektrošoker); Lana Engerini ; Lamia Engerini (Kartezijev ronilac) i Sara Straga-Šašić (projektor).

Čestitke ovogodišnjim učenicima izumiteljima! Pozivamo ostale učenike i posjetitelje škole neka zastanu u holu, pri ulazu u školu, i razgledaju izume jer tko zna- možda vas upravo neki učenički rad inspirira na stvaranje nekog novog, društvu korisnog izuma!

Tekst: Novinarska grupa
Voditeljica: Sanela Jurić, prof.
Fotografije: Irena Barić, učiteljica