Udžbenici i multimedija za kurikulum o sigurnom korištenju interneta dostupni svim školama
Autor: Natalija Golovrški, 5. 12. 2014.

U Zagrebu je u zgradi Carneta u četvrtak 4. prosinca 2014. godine održana Završna konferencija za novinare u projektu Sigurnost djece na internetu. Osim članova pedagoških timova škola partnera na projektu, bili su prisutni i gosti predstavnici suradnika na projektu (Carneta, AZOO, Microsofta) te predstavnici brojnih medija.

Tijekom 16 mjeseci suradnici u projektu izradili su školski kurikulum koji je organiziran u četiri modula prema uzrastu učenika u pet cjelina: informacije, komunikacija, stvaranje sadržaja, sigurnost i rješavanje problema. Za svaki je modul izrađen komplet od priručnika za učitelje, udžbenika za učenike, priručnika za roditelje (čije smo prve tiskane primjerke uzeli u ruke) i veliki broj multimedijskih sadržaja.

Okupljene je novinare i goste na početku pozdravila voditeljica projekta Lidija Kralj. Izvijestila je prisutne o tijeku projekta, brojnim aktivnostima i sadržajima koji su projekt pratili. Nakon toga su predstavnici partnerskih škola predstavili dijelove materijala.

O udžbeniku za učenike, njegovom dizajnu, sadržajima i konceptu govorio je predstavnik partnerske škole iz Popovače Darko Rakić.

Autorski tim je posebno ponosan na e-udžbenike u virtualnoj učionici  (predstavila ih je Tea Toplak iz OŠ Veliki Bukovec) koji omogućuju obrazovanje i upotrebu po principu „sve na jednom mjestu“ i „po mjeri učenika“, ali i na mnogobrojne multimedijske obrazovne sadržaje s igrama, kvizovima, prezentacijama, filmovima i animiranim pričama, audio snimkama, križaljkama koji obrazovne teme čine zanimljivijima mladim naraštajima. Multimedijske sadržaje nastale u projektu predstavila je školska koordinatorica naše škole Vesna Lončar – Cindrić.

Priručnik za učitelje i koncept priprema za nastavu okupljenima je predstavila Štefanija Šarec iz OŠ Veliki Bukovec.

Autori su istaknuli da, iako su brojni sadržaji multimedijski i zahtijevaju rad na računalima, učitelji u nastavi mogu mnoge teme obraditi i bez upotrebe računala, posebice u nižim razredima. Ujedno, sadržaj je prilagodljiv i za predškolce ili za učenike srednjih škola.

Posebnost su i priručnici za roditelje sa sadržajem koji prati svaku nastavnu jedinicu iz udžbenika objašnjavajući im zašto se neke teme obrađuju s djecom, što bi oni trebali znati o toj temi te kako će djeci pružiti podršku da se lakše snađu i odrastu i u virtualnom svijetu. Također, priručnici mogu biti velika pomoć roditeljima jer mnogi često znaju vrlo malo o tom području. Priručnik za roditelje predstavila je koordinatorica osječke škole „Mladost“ Zehra Delić.

Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNet aktivno je sudjelovala u projektu od prvih dana, savjetovala učitelje, promovirala sadržaje te omogućila smještaj svih obrazovnih sadržaja na njihovim serverima. CARNet sustavno provodi istraživačke aktivnosti na području sigurnosti svojih korisnika na internetu te je i u ovom projektu koristio analize tih istraživanja. Značajnu ulogu CARNet preuzima i u diseminaciji rezultata projekta na cijeli odgojno-obrazovni sustav kroz poticanje i podršku školama u izradi školskih kurikuluma o sigurnosti djece i mladih na internetu.

Kao jedan od suradnika na projektu, na cjelokupnom je radu školama čestitao i Microsoft. OŠ Gripe, OŠ Veliki Bukovec, OŠ Popovača, OŠ „Mladost“ iz Osijeka i našu OŠ „Mato Lovrak „ iz Nove Gradiške uvrstio je u program „Showcase Schools“ za školsku 2014./2015. godinu među 120 škola diljem svijeta zbog inovativne primjene tehnologije u nastavnim aktivnostima.

Osim u ovih pet škola kurikulum Sigurnost djece na internetu primjenjuje se i u mnogim drugim školama u Hrvatskoj što govori da su hrvatski učitelji prepoznali značaj i važnost sadržaja koji su u projektu Sigurnost djece na internetu nastali.

Svi su sadržaji besplatni i svima dostupni na stranici petzanet.HR te YouTube kanalu.

Tekst: Natalija Golovrški prema objavi za medije Ružice Ilak Filipović

Foto: Vedran Šperanda