Marta Kekez iz 7.a je član Mreže mladih savjetnika
Autor: Sanela Jurić, 9. 12. 2014.

Mreža mladih savjetnika (MMS) pravobraniteljice za djecu je stalno savjetodavno i suradničko tijelo koje okuplja djecu i mlade na nacionalnoj razini. Ove godine naša odlučna Marta Kekez iz 7.a prijavila se na raspisani natječaj te uskoro dobila potvrdan odgovor –postala je članicom MMS –a. Kroz Martinu priču saznajte čime se MMS bavi te njezin razlog za prijavu.

Kako sam postala članica MMS-a?

Jednog dana u 5.mjesecu 2014.g. moj razrednik je na sat razrednika donio natječaj koji nam je pročitao i rekao: „Evo, razmislite o ovome i tko hoće, neka se prijavi.“

Natječaj me je odmah zainteresirao. Vidjela sam u tome priliku za upoznavanje novih ljudi i shvatila kako mogu utjecati na promjene u društvu, školi. Odlučila sam se prijaviti pa što bude. Nakon nekog vremena,  baš na moj rođendan, kad sam došla iz škole, kod kuće me čekalo pismo. U pismu je pisalo kako sam primljena u skupinu MMS-ovaca.

MMS je skupina mladih u dobi 12-18 godina. Okuplja nas 20 i članstvo nam traje 3 godine. Tijekom mandata,  član MMS-a, u svakom trenutku može zatražiti prestanak članstva u MMS-u. Odustajanje je omogućeno svakom članu bez obzira na razloge odustajanja.

Naša uloga (kao članova MMS-a) je sudjelovanje na e-forumu i sastancima (regionalno i tematski te kao cijela grupa) i razmjena mišljenja međusobno i s predstavnicima Ureda o pitanjima koja su aktualna Uredu pravobraniteljice za djecu u određenom trenutku. Dana  25. 10. imali smo Prvi regionalni sastanak u Osijeku s našom savjetnicom, gđom Sanjom Vladović. Tada sam upoznala Lauru i Lea koji su, zajedno sa mnom, članovi MMS-a za našu Slavonsko-baranjsku regiju.

25.11.2014. članovi MMS-a iz cijele Hrvatske okupili su se u Zagrebu gdje su imali priliku upoznati  pravobraniteljicu za djecu, gđu Ivanu Milas Klarić. Upoznali smo se jedni s drugima i s načinom i pravilima rada na e-forumu i sastancima. Razgovarali smo o Konvenciji o pravima  djeteta i dječjim pravima te raspravljali na koji bi način mogli pomoći djeci i mladima u Gunji koje je ove godine zadesila velika tragedija. Zaključili smo kako bi odrasle savjetnice trebale posjetiti ljude koji tamo žive i upoznati se s njihovom trenutnom situacijom. Poslije smo razgovarali i zabavili se uz pjesmu. Nakon toga uslijedio je povratak kućama.

Upoznala sam puno ljudi i stekla nove prijatelje. Veselim se našem sljedećem sastanku!

Marta Kekez 7.a

Čestitamo Marti na ovom velikom uspjehu i želimo joj još puno uspješnih  sastanaka.  Znamo da će, svojim idejama i stavovima, odlično zastupati našu regiju!

Za web uredila: Sanela Jurić, prof.

Fotografija: Marta Kekez, 7.a