Tradicionalna božićna priredba u Ljupini
Autor: Irma Arbutina Đikić, 31. 12. 2014.

Kako bi zvuk božićnih zvona još neko vrijeme zadržali u mislima, a poruku nade u svojim srcima, učenici i učitelji PŠ Ljupina svojim mještanima i brojnim gostima, već devetu godinu za redom, daruju božićnu priredbu upravo nakon blagdana Isusova rođenja.

Ovogodišnja priredba održala se 29. prosinca 2014. na starom i dobro poznatom mjestu okupljanja-Društvenom domu Ljupina, a okupila je uistinu velik broj posjetitelja i cijenjenih gostiju. Članovi Školskog tamburaškog orkestra Ljupina i Scenske družine, nisu krili svoje zadovoljstvo jer su među njima bila dva čelna čovjeka Brodsko-posavske županije (gospodin Danijel Marušić i gospodin Davor Vlaović), naš gradonačelnik (gospodin Željko Bigović), predsjednica Mjesnog odbora Ljupina (gospođa Danijela Begović), župnik Župe Kraljice sv. Krunice (velečasni Ivan Štivičić), naša nova ravnateljica (gospođa Vesna Lončar-Cindrić), stručne suradnice Zdenka Španić-Kekez i Slavica Janošević-Ordanić, članovi Dobrovoljnog vatrogasnog društva Ljupina, ali i gosti iz Biloga Briga i Nove Gradiške. Dok su članovi Udruge „Dubovac“ iz Biloga Briga i dječje skupine Folklornog ansambla mladih Nova Gradiška bili na uzvratnom gostovanju u Ljupini, učenici PŠ Ljupina  po prvi puta su ugostili i malene glazbenike obitelji Tkalčec-Amaliju, Helenu, Lovru i Karla.

Na sceni su ponajprije dočarane žive jaslice u igrokazu najmlađe skupine Scenske družine, a tijekom njihove izvedbe posjetitelji su mogli uživati u zvucima tambura praćenih zborskom pjesmom u skladbama Od Božića do Božića, O, Betleheme, Oj, pastiri te Nebo daj oku. Potom je uslijedio duet Lane Tokić i Ene Mičević uz pratnju tamburaša i zbora, posebno prikladan ugođaju koji nam je uljepšao dane ovog zimskog odmora od školskih obveza. Riječ je o jednoj od najljepših dječjih pjesmica koju naučimo među prvima-Zeki i potočiću, a koje su malene glumice-pjevačice otpjevale prikladno kostimirane.  Srednja skupina Scenske družine predstavila se igrokazom „Psihološka radionica Božićna nada“, a kako je grupna terapija uspješno završena te su prosinački depresivci bili  izliječeni, program je nastavljen u veselom tonu-solističkom izvedbom pjesme Okitimo grančice. Pjesmu je otpjevala Marinela Vonić, članica Scenske družine, uz pratnju tamburaša i zbora. Naposljetku je pozornica Društvenog doma Ljupina pretvorena u studio Radiotelevizije Ljupina koji je izravno emitirao „Posebno izdanje blagdanskog dnevnika“. Igrokaz je to kojim se predstavila najstarija skupina Scenske družine, a koji je sadržavao sve elemente jednog dnevnika-udarnu vijest, izravno javljanje reporterke Anđele s terena, vremensku prognozu dežurne prognostičarke Sunčane, ali i glazbene goste u studiju-obitelj Tkalčec. Tkalčeci su se predstavili dvjema instrumentalnim izvedbama na harmonici, klavijaturi, trianglu i trubi-skladbama Tiha noć i What Child is this. Uslijedio je nastup Folklornog ansambla mladih Nova Gradiška koji se predstavio spletom dječjih folklornih igara, plesova i pjesmi.

Kako je božićno vrijeme poznato i kao vrijeme darivanja, na samom kraju programa prigodne poklone darovane od srca primili su gosti iz Bilog Briga i Nove Gradiške, ali i dvije najstarije članice Scenske družine, Marinela Vonić i Marija Paula Vokičić, za osmogodišnju vjernost i predan rad u Družini. Posebnu zahvalnicu za pomoć i doprinos u obilježavanju 60.obljetnice DVD-a Ljupina, ovom prigodom, uručio je predsjednik ovog društva,gospodin Zoran Gazibarić,  učiteljima Irmi Arbutina Đikić i Ivici Đikiću.

Kao što je i običaj, druženje je nastavljeno i nakon službenog dijela programa uz zakusku i okrjepu, koju su organizirali roditelji učenika naše područne škole potpomognuti članovima DVD-a Ljupina.

Tekst: učiteljica Irma Arbutina Đikić

Fotografije: Dario Šokić