Dan otvorene nastave u Područnoj školi Ljupina
Autor: Irma Arbutina Đikić, 11. 2. 2015.

Učenici Područne škole Ljupina pamtit će utorak, 10. veljače, kao dan bez klasičnih podjela na razrede-dan otvorene nastave! Trideset troje učenika, koliko ih ukupno broji ova škola, biralo je dvije od ukupno tri ponuđene poučne i zabavne radionice iz područja sigurnosti.

Kako biti sigurniji u području sportskih aktivnosti, posebice nogometu, na vrlo aktivan i zanimljiv način naučilo je 19 učenika, u dvije skupine, pod „trenerskim okom“ učitelja Ivice Đikića. Obrada  teme „Sigurnost u sportu“ započela je, stoga, opće pripremnim vježbama i soccer aerobikom, pri čemu im je ukazano na nužnost i važnost zagrijavanja kojemu je svrha prevencija ozljeda. Učenicima je poseban užitak predstavljalo obrađivanje elemenata nogometne tehnike, driblinga i građenja lopte. Naučeno su odmah imali priliku primijeniti u vatrenoj igri.

Temom „Sigurnost u prometu“ pozabavio se učitelj Miroslav Ruškan s 24 učenika, podijeljenih u dvije skupine. Na zanimljiv i primjeren način, ponovili su osnovna prometna pravila i pravila ponašanja. Posebnu pozornost posvetili su kretanju pješaka pločnikom i kolnikom bez pločnika, prelasku ulice bez obilježenog pješačkog prijelaza i na obilježenom pješačkom prijelazu te putovanju autobusom do škole (ponašanje na stajalištu, ulazak u autobus, ponašanje u autobusu, izlazak te odlazak sa stajališta). U praktičnom dijelu radionice učenici su bojali edukativne prometne bojanke te izrađivali semafore.

Učiteljica Irma Arbutina Đikić povela je u svijet bajki, toga dana, ukupno 23 učenika koji su sudjelovali u radionici na temu „Što nas bajke uče o sigurnosti“. Na samom početku, predstavili su se jedni drugima kao likovi iz bajki i to stavljanjem čarobne maske i jednim zamahom čarobnog štapića. Učenicima su , tijekom radionice, prezentirane karakteristične odlike bajki, njeni najčešći likovi, mjesta tih čudesnih događaja, ali i najpoznatiji pisci bajki. Iz čarobnog kovčega izvlačili su po četiri riječi koje su pridruživali odgovarajućim bajkama. Poruke sigurnosti iščitavali su iz originalnih dijelova tekstova bajki Crvenkapica, Trnoružica, Snjeguljica, Carevo novo ruho i Zlatna guska, raspravljajući o osobinama likova i posljedicama njihovog ponašanja. Najzanimljiviji dio učenicima je bila izrada mini- -plakata u paru s likom iz određene bajke i porukom sigurnosti. Kako su uistinu naučili nešto o sigurnosti upravo iz bajki dokazuju njihovi maštoviti radovi. „Goli“ car uzvikuje:“Ne vjeruj svakome! Vjeruj onome što vidiš! Povjerenje treba zaslužiti!“  Trnoružica upozorava:“Ne lutaj sam po kući i ne diraj nepoznate predmete!“  Vesela družina iz bajke Zlatna guska savjetuje: „Ne dirajte tuđe stvari! „ Crvenkapica također mudro govori: „Nikad ne skreći s puta!“  Snjeguljica poručuje :“Nikoga ne puštaj u kuću kad si sam!“  Dokazi su to činjenice da iz dobrih, starih bajki možemo i danas učiti o sigurnosti.

Tekst: učiteljica Irma Arbutina Đikić

Fotografije: učitelj Miroslav Ruškan i učiteljica Irma Arbutina Đikić