Dan žena
Autor: Sanela Jurić, 6. 3. 2015.

Međunarodni Dan žena već tradicionalno se slavi 8. ožujka svake godine, kod nas se  popularno naziva "Osmi Mart". To je dan  prisjećanja na sve žene koje su sudjelovale u ženskim pokretima diljem svijeta, dan je to pobune, prkosa i ustrajnosti u ostvarivanju ženskih prava. Poštovanje, ljubav i priznanje - to su glavne riječi kojima se danas opisuje ovaj dan. Najveće i najhrabrije žene  našim su učenicima, naravno, njihove majke i bake pa smo ih zamolili da nam otkriju kako će im pokazati svoje osjećaje baš na taj dan. Učenici 6. c razreda odlučili su nam otkriti svoje male tajne...

Za 8. mart svojoj ću mami darovati jednu ružu. Darovat ću joj i najveće blago koje jedna mama može dobiti – dječji osmijeh. Od srca ću se nasmijati, toplo ju pogledati i čvrsto zagrliti. Pomoći ću joj čistiti jer čini se da je i to veliki dar koji majka može dobiti. Na taj dan brisat ću prašinu, čak i usisavati, iako to nikada ne radim, sve kako bih ju usrećila. Ali, ne samo mamu – treba usrećiti i baku i tete jer je Dan svim ženama. Uh, puno posla me očekuje, zar ne? No, isplati se. One nama, mome bratu i meni daju sve što imaju. Nadam se da će na taj dan malo zaboraviti na posao, rad i brige te se od srca nasmijati.

Karla Kolić, 6.c

Za Dan žena  ja neću kupiti bombonijeru i buket ruža. Taj dan učinit ću nešto drukčije. Taj dan ja ću kuhati, čistiti, peglati... Moja majka samo će se odmarati. Imat će doručak u krevetu. Ona će uživati, a navečer ćemo mi, cijela obitelj, otići na večeru u „Dukat“. Kad se vratimo kući, dat ću joj pjesmu, koju sam napisala samo za nju, „Hvala ti za sve što si učinila za mene!“

Otac, brat i ja ćemo se potruditi da joj to bude najljepši dan u životu.

Nikolina Knežević, 6.c

Za Dan žena pomoći ću svojoj majci i baki. Moja majka neće biti kod kuće pa će baka morati čuvati moju mlađu sestru. Ali, umjesto bake to ću učiniti ja, a majka se neće brinuti jer zna da netko čuva moju sestru Mašu i moći će uživati na koncertu Zdravka Čolića u Zagrebu.

Jana Vidović, 6.c

I ovoga, 8. ožujka, obilježava se Dan žena. Moja majka, meni najdraža i najvažnija osoba, treba obilježiti taj dan.

Želim da se ona na taj dan barem malo odmori od svakodnevnih obveza. Nastojat ću sam, ali nagovorit ću i brata i oca da mi u tome pomognu. Možemo nas trojica obaviti kućanske poslove koje ona svakodnevno obavlja. Poznata mi je njena skromnost, ali vjerujem da će biti ugodno iznenađena i bit će joj drago. Posebno se veselim kupovini dviju ruža – jedna je namijenjena majci, a druga mojoj mlađoj sestri.

Nije to skup poklon, ali izazvat će emocije kod njih i to one ugodne i radosne!

Karlo Akmačić, 6.c

Dan žena je poseban dan za sve majke, bake, sestre, tete, ujne, strine... To je jedini dan u godini koji je posvećen svim ženama u cijelom svijetu. Voljela bih i ja svojoj majci uljepšati taj dan. Pomagat ću joj u svemu, baš kao što ona uvijek pomaže meni. Zajedno sa sekom i tatom kupit ću joj buket crvenih ruža i veliku Milku od lješnjaka jer znam da tu najviše voli. Dobit će i još jedan poklon, tri poljupca: jedan od tate, jedan od seke i jedan od mene!

Golovrški Maja, 6. c

8. ožujka slavi se Dan žena. Zahvaljujemo se svojim majkama, bakama, tetama i ostalim ženama na trudu i svemu onome što su činile za nas.

Odlučila sam svojoj majci uljepšati taj dan. Da bude sretnija i radosnija. Da zaboravi sve patnje i boli te da joj baš taj dan osmijeh krasi lice. Ujutro ću se probuditi prije nje i pripremiti joj fini doručak, napravljen, naravno, s ljubavlju. Toga dana pomoći ću joj u kućanskim poslovima i učinit ću sve što ona kaže. Pokušat ću je cijeli dan nasmijavati i činiti sretnom.  Svi kažu kako ljubav sve pobjeđuje, stoga ću svojoj dragoj majci pokloniti najveći zagrljaj na svijetu. Tada se osjećam najsigurnije jer me mama toliko stisne od sreće, veselja i ljubavi. Naravno, u krilo joj više ne mogu sjesti, ali zagrljaj topli i poljubac značit će joj najviše na svijetu.

Filipa Banovčić, 6.c

Za web pripremili: Novinarska skupina

Voditeljica: Sanela Jurić, prof.