Posjet OPG-u Cvitić
Autor: Irma Arbutina Đikić, 9. 3. 2015.

Učenici 2.l razreda u petak su, 6. ožujka 2015. godine, posjetili obližnje Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo Cvitić te iskustveno upoznali zanimanje ratara, peradara i stočara.

Nastava prirode i društva malenim Ljupincima vrlo je draga, posebice ona izvanučionička kojom obogaćuju spoznaje stečene tijekom obrade gradiva u zatvorenom prostoru. Upravo iz toga razloga, često ih se može vidjeti u prirodi-u izvornoj stvarnosti. Tako je bilo i tijekom uvježbavanja nastavne teme Zanimanja ljudi. Budući da se u neposrednoj blizini školske zgrade u Ljupini nalazi farma pilića, s pratećim gospodarskim objektima, nastavni sat održan je upravo na imanju obitelji Cvitić.

Na samom početku posjeta, predstavnice razreda uručile su prigodan dar gospođi Kristini i time joj zahvalili na realizaciji posjeta. Farmu, u kojoj je trenutno 2 100 pilića starih tri tjedna, radoznalim je učenicima pokazao gospodin Drago, odgovarajući na pitanja i objašnjavajući način održavanja higijenskih standarda i hranjenja. Životni ciklus pilića na ovoj farmi, inače,  traje šest tjedana, nakon čega se prostor detaljno čisti i priprema za dolazak novih stanara. Učenici su imali prigodu vidjeti i mješaonicu hrane te brojne strojeve koji se koriste tijekom obrade zemlje. Poseban doživljaj pružilo im je stado ovaca, posebice janjci, koji su imali prvi izlazak iz tora nakon duge zime.

Ovaj posjet učenici će zasigurno još dugo pamtiti, baš kao i ljubaznost domaćina Kristine i Drage koji su zaslužili čistu peticu.

Tekst i fotografije: učiteljica Irma Arbutina Đikić