Radionicom Knjiški moljci i šišmiši otvorili smo Noć knjige 2015.
Autor: Natalija Golovrški, 23. 4. 2015.

Već se dvadeset godina u svijetu 23. travnja obilježava kao Svjetski dan knjige i autorskih prava. 190 knjižnica, antikvarijata, knjižara obilježava ovaj dan i kao Noć knjige brojnim izložbama, radionicama, predstavljanjima novih izdanja. Među njima je i naša Gradska knjižnica Nova Gradiška. Uz ovaj su dan maštoviti i vrijedni knjižničari osmislili mnogobrojne aktivnosti koje su započeli matinejom  u ranim jutarnjim satima.

Učenici 5. C razreda naše škole imali su čast otvoriti ovu manifestaciju sudjelujući sa svojom učiteljicom Hrvatskog jezika Natalijom Golovrški u edukativno-likovno-literarnoj radionici  Knjiški moljci i šišmiši  koju je priredila knjižničarka Renata Matijašević. Manifestaciju su otvorile dogradonačelnica mr. Ljiljana Lukačević i ravnateljica Gradske knjižnice prof. Biljana Dakić.

Gospođa je Renata uz slikokaz upoznala sudionike radionice sa šišmišima i povezala ugroženost ove životinjske vrste s ugroženosti knjiških moljaca (a to smo mi, vjerni ljubitelji knjige i čitanja koje sve više ugrožava vrijeme suvremenih tehnologija).

Učenici 5.c razreda predstavili su svoje literarne radove koji su na temu Zgode i nezgode sa šišmišima nastali na satu Hrvatskoga jezika, kreativne plakate o šišmišima, ilustriranu slikovnicu haiku poezije o šišmišima, stripove.

U nastavku radionice učenici su iz kolaž papira izrezivali šišmiše kojima su ukrasili prostore Dječjeg odjela Gradske knjižnice i Likovnog salona u kojima će tijekom današnjega dana biti održane i druge aktivnosti Noći knjige 2015.

Bila nam je čast biti dio ove lijepe kulturne manifestacije u našem gradu!

Tekst: Natalija Golovrški, prof.

Foto: Natalija Golovrški i Momir Divjak, Ng-buntovnici

Jeste li znali?

Odlukom Sabora Republike Hrvatske od 1996. godine 22.travnja  obilježavamo kao Dan hrvatske knjige. Toga je dana, naime, Marko Marulić davne 1501. godine dovršio svoju Juditu, prvo književno djelo nekog autora na hrvatskom jeziku, zbog čega je prozvan ocem hrvatske književnosti.