Marta Kekez sudjelovala na 1. sastanku MMS –a
Autor: Sanela Jurić, 27. 4. 2015.

Na prvom sastanku Mreže mladih savjetnika pravobraniteljice za djecu (MMS) održanom na nacionalnoj razini17. i 18. travnja 2015. u Donjoj Stubici  (Terme Jezerčica) sudjelovala je i naša Marta Kekez (7.a). 18 (od ukupno 20) mladih savjetnika zajedno s pravobraniteljicom Ivanom Milas Klarić i njezinim suradnicama bavili su se aktualnim i raznovrsnim temama: nasilja među djecom i mladima, zaštite prava djece čiji su roditelji u zatvoru te provedbe zdravstvenog i građanskog odgoja u školama.

Na sastanku mladi su savjetnici upoznati s više međunarodnih projekata te pozvani na suradnju u njihovu ostvarivanju.  Jedan od projekata je projekt Europske mreže pravobranitelja za djecu (ENOC)u kojem važnu ulogu imaju i mladi savjetnici europskih pravobranitelja za djecu okupljeni u mreži ENYA (ENOC Network of Young Advisors).

Pravobranitelji za djecu iz ukupno 11 zemalja dobili su zadatak u suradnji s djecom istražiti jednu temu u vezi s nasiljem i o tome snimiti kratki petominutni film. Bit će to doprinos mladih Europljana u borbi protiv nasilja nad djecom jer će, u konačnici, svi snimljeni kratki filmovi biti povezani u jedan film.

Članovi MMS-a izabrali su temu psihičkog nasilja nad djecom, s posebnim naglaskom na izoliranje djece, koju će razrađivati na sljedećim sastancima, a potom se dogovarati o snimanju kratkog filma.

Sutradan su mladi savjetnici imali susret s novinarkom i urednicom Hrvatskog radija Višnjom Biti, dobitnicom nagrade za životno djelo za promicanje prava djeteta, s kojom su razmijenili iskustva o problemu nasilja nad djecom.

Druga tema bio je projekt „Poruke djece – razglednice COPE-a“ koji je potaknuo članove MMS-a na razmišljanje o potrebama djece čiji su roditelji u zatvoru. Europska organizacija COPE(Childen of Prisoners Europe) bavi se zaštitom prava djece čiji su roditelji u zatvoru te je pripremila razglednice na kojima će se naći i poruke našeg MMS-a te poslati dvama hrvatskim EU parlamentarcima koji su potpisali Manifest dječjih prava i tako se obvezali da će se posebno angažirati u promicanju prava djeteta.

Na kraju druženja MMS-a održana je rasprava o provođenju zdravstvenog i građanskog odgoja u školama. Zaključeno je da se ovi programi ne provode sustavno, da se ponegdje uopće ne ostvaruju ili se provode djelomično te da mnogim učenicima nisu dostupni stručnjaci koji bi im mogli odgovoriti na važna pitanja iz područja zdravlja ili građanskog odgoja.

Članovi MMS-a, raspravljajući o ovim ozbiljnim temama, pokazali su kako novim zadatcima pristupaju vrlo odgovorno, ali i kreativno.

Malo slobodnog vremena, kojeg su imali, uspjeli su iskoristiti na pravi način – kupajući se u bazenima i gledajući projekcije kratkih filmova snimljenih u osnovnim školama naših mladih savjetnika koji se bave filmskim stvaralaštvom.

Uz obećanje da ćemo i dalje vjerno pratiti njezin rad u MMS-u , Marti želimo puno dobrih ideja na sljedećim sastancima, žustrih i konstruktivnih rasprava te uspješnu realizaciju započetih projekata!

Za web pripremili: Novinarska skupina

Voditeljica: Sanela Jurić, prof.

Fotografija: Marta Kekez, 7.a