Sudjelovali smo na manifestaciji „Europa u našem gradu“
Autor: Sanela Jurić, 11. 5. 2015.

Dana 8. svibnja Društvo "Naša djeca" Nova Gradiška po šesti je put organiziralo manifestaciju "Europa u našem gradu" na središnjem gradskom Trgu. Pokrovitelji tog događaja su Savjet za EU integracije Brodsko – posavske županije i Grad Nova Gradiška. Učenici naše škole predstavljali su razne zemlje, članice Europske unije.

Naši školski novinari imali su priliku uživati u raznovrsnim jelima i ukrašenim stolovima i štandovima članica Europske unije.

Učenici i nastavnici naše škole predstavili su nam zemlje:

Ujedinjeno Kraljevstvo (United Kindom) – učenici 5.a razreda i njihova nastavnica Kristina Abramović bogato su ukrasili stol specijalitetima i suvenirima Ujedinjenog Kraljevstva (Walesa, Irske, Engleske i Škotske). Na stolu se nalazio i simbol Walesa – ruža, a pokraj su bile (papirnate) skulpture Big Bena i Tower Bridge-a te knjiga zanimljivosti. Na panoima učenici su predstavili pojedinosti o svakoj državi UK-a te prikaz na zemljovidu.

Francuska – zemlja koju su nam predstavili učenici 7.c i 6.b razreda sa svojom nastavnicom Snježanom Odobašić. Stol im je bio ispunjen slasticama i pitama (pita quiche-lorrain) Naravno, tamo se nalazila i skulptura Eiffelovog tornja te razni ukrasi podrijetlom iz Francuske. Pano je imao tri plakata (svaki u jednoj od boja francuske zastave) na kojima su se nalazili podatci iz francuske povijesti, sporta i francuske kuhinje.

Nizozemska – učenici 4.c i 4.d razreda i njihove učiteljice Đurđa Trupinić i Željka Zboril privlačile su ljude zanimljivim vjetrenjačama koje su krasile njihov štand. Na stolu su se nalazile narodne nizozemske klompe izrađene od gline, a ostatak stola zauzimale su slike poznatog Vincenta van Gogha. Naravno, središnji motiv bio je cvijet, simbol Nizozemske, tulipan. Pano koji su učenici pripremili govorio je o slavnom van Goghu te Amsterdamu, glavnom gradu i Haagu poznatom po velikoj međunarodnoj ulozi na polju pravosuđa.

Njemačka - zemlju članicu Europske unije predstavljale su dvije učiteljice, Helena Barišić (s učenicima 7.b razreda) i Marija Balašković (s učenicima 4.a). Središte stola krasila je svima nama poznata i omiljena njemačka torta Schwarzwald, čokolada, jeger, čips i jaffa keksi. Pano je bio ukrašen raznim plakatima na kojima su se nalazile marke automobila kao što su BMW, mercedes, volkswagen i renault. Na panou su bila prikazani: poznato njemačko piće- jeger, znanstvenik Albert Einstein i L. van Beethoven. Predstavljeni su i znameniti gradovi Hamburg, Munchen i Berlin.

Na stolu Španjolske, koju su predstavljali učenici 8.b razreda s nastavnicom Brankom Vuković, nalazili su se sir, masline i španjolske kiflice. Stol su upotpunile lepeza, nogometna lopta i poznati šešir imena sombrero. Pano je imao grb Nogometnog kluba Real Madrida te sliku (Kraljevine) Španjolske. Predstavljeni su i najznačajniji gradovi Madrid, Barcelona, Valencija i Sevilla.

Učenici 4.b razreda s učiteljicom Danielom Ivanović upoznali su nas s Poljskom predstavivši je na svome štandu. Odmah smo zamijetili znamenite povijesne ličnosti na njihovim plakatima- papu Ivana Pavla II., Frederica Chopina te Mariu S. Curie. Na plakatu je bila prikazana i karta koja je ukazivala na smještaj Poljske u Europi. Na stolu su se nalazile brojne zanimljivosti: sol iz solane u Varšavi, slike svetaca iz katedrale u Varšavi, knjiga „Poljska čitanka“, poznate građevine Poljske i književno djelo „Kroz pustinju i prašumu“ poljskog književnika Henryka Sienkiewicza.

Tijekom programa građani su mogli uživati u nastupima Mažoretkinja grada Nove Gradiške i Plesnog studija Marine Mihelčić.

Bilo je vrlo živopisno i ugodno oku, uhu i, dakako, nepcu.

Stoga, s nestrpljenjem iščekujemo i  7. manifestaciju „Europe u našem gradu!

Za web pripremili: Novinarska skupina
Voditeljica: Sanela Jurić, prof.
Fotogalerija: Vedran Šperanda, mag. Knjižničarstva