Učenički radovi
Sv. Nikola
Autor: Sanela Jurić, 4. 12. 2015.

U katoličkom svijetu, ali i općenito u tzv. zapadnoj kulturi 6. prosinca slavi se Sveti Nikola. Djeca ga najčešće povezuju s darovima koje dobra djeca pronalaze u svojim čizmicama, a poznaju i Krampusa koji donosi šibe za neposlušnu djecu. Petaši su nam kroz razgovor otkrili kako i koliko se zapravo vesele tom velikom prijatelju djece!

Sveti Nikola mi je jedan od najdražih blagdana. Volim taj blagdan jer uvijek dobijem poklon. Sv. Nikola je zaštitnik djece. Dan prije blagdana očistim čizmicu i stavim je u prozor. Kad svane jutro, probudim se i pogledam poklone. Toga dana uvijek se igram s prijateljima i obitelji.

Marko Cindrić, 5.d

Jedva čekam sv. Nikolu jer mi je tada imendan. Ujutro, na blagdan, čekaju nas pokloni na našim prozorima ili u očišćenim čizmicama koje smo upravo za tu prigodu pripremili. Za mene sv. Nikola znači mir i dobrotu jer je on veliki prijatelj nama djeci. Nadam se da ću i ove godine dobiti dobar poklon (bio sam jako poslušan!).Također, prije tjedan dana poslao sam mu pismo u daleku Kinu.

Niko Sokić, 5.c

Moj doživljaj o blagdanu Svetog Nikole je odličan. Svake godine s veseljem čekam taj blagdan. U mojoj obitelji već je tradicija čistiti čizmicu i stavljati je na prozor. Uvijek očekujem najljepše i najbolje poklone. Moram se još malo strpiti do dolaska Sv. Nikole. Baš sam uzbuđena, jedva čekam!  Kad bi Sv. Nikola bio svaki dan. To je najbolji blagdan u cijeloj godini!

Iskra Cindrić, 5.d

Eto, sva djeca vole sv. Nikolu, ali to je uglavnom zbog darova koji se na njegov blagdan nađu pod prozorom.  Ja sv. Nikolu ne doživljavam tako, ja ga vidim u njegovoj legendi koja kaže da je nekada davno postojala obitelj koja je živjela u teškom siromaštvu, ali nije prihvaćala ničije darove ili pomoć kako bi sačuvala ponos.  Sv. Nikola čuo je za njih te  bi im bacio novac kroz prozor.  Zbog te priče ljudi stavljaju svoje cipele ispod prozora u nadi za poklonima. I još od malena pokušavam uhvatiti sv. Nikolu ali, naravno, nikada ne uspijem. Volim sv. Nikolu i njegov blagdan te se divim njegovoj dobroti.

Vito Arić, 5.d

Školski novinari poklonili su na kraju razgovora svojim prijateljima petašima zamjenskog sv. Nikolu (napravljenog od kolaža) i zahvalili što su s njima podijelili svoja razmišljanja o svetom Nikoli dobročinitelju.

Za web pripremili: Novinarska skupina

Voditeljica: Sanela Jurić, prof.

Foto: Vedran Šperanda, mag. knjižničarstva